Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Nysie stanął nowy pomnik. Upamiętnia przyjaźń polsko-węgierską

Fabian Miszkiel
Fabian Miszkiel
W Nysie stanął nowy pomnik. Upamiętnia przyjaźń polsko-węgierską.
W Nysie stanął nowy pomnik. Upamiętnia przyjaźń polsko-węgierską. Fabian Miszkiel
Pomnik przyjaźni polsko-węgierskiej stanął na skwerze przy ul. Mostowej w Nysie. Uroczyste odsłonięcie miało miejsce w czwartek (14 października). Pamiątkowa tablica wkomponowana w ceglany mur przypomina postać generała Gyorgy Klapka, który w połowie XIX w. sformował w Nysie węgierski legion.

Generał Gyorgy Klapka został upamiętniony w Nysie tablicą, którą ufundował rząd Węgier. Jej autorem jest rzeźbiarz Lajos Győrfie. Nazwę węgierskiego bohatera otrzymał także plac u zbiegu ulic Mostowej i Wyspiańskiego. To właśnie w jego centralnej części stanął monument.

Jesteśmy bardzo dumni z tego, że na terenie województwa opolskiego mogliśmy odsłonić drugi pomnik przypominający o polsko-węgierskiej przyjaźni. Cieszymy się, że mogliśmy uczcić pamięć Gyorgy Klapka i legionów, z którymi w Nysie stacjonował - mówi Tibor Gerencsér, konsul generalny Węgier w Krakowie.

Legion węgierski w Nysie był formowany przez generała Gyorgy Klapka w imieniu węgierskiego Komitetu Narodowego w 1866 roku w trakcie wojny austriacko-pruskiej. Było to możliwe dzięki inicjatywie węgierskich patriotów skupionych wokół Lajosa Koszuta - przywódcy węgierskiej rewolucji w czasie Wiosny Ludów (1848–49). Do legionu wstąpiło 2 tys. żołnierzy. Sam Gyorgy Klapka walczył w tracie Wiosny Ludów u boku generała Józefa Bema - mówi Edward Hałajko, dyrektor Muzeum Powiatowego w Nysie. - Poparł też powstanie styczniowe oraz podpisał z polskim rządem na emigracji porozumienie skierowane przeciwko zaborcom Austrii i Rosji - dodaje.

Zapisy tego porozumienia przypomniał Ákos Engelmayer, pierwszy ambasador Węgier w Polsce po rozpadzie bloku wschodniego.

Celem niniejszej umowy jest wywalczenie całkowitej niepodległości Polski i Węgier i jednocześnie daje ono najmocniejsze poparcie dla sprawy wolności narodów i sprawiedliwości. Dąży także do zburzenia despotyzmu opartego na brutalnej sile, którą reprezentuje w Europie Moskwa - cytował Ákos Engelmayer.

Polacy i Węgrzy zawsze w dążeniu do wolności i niepodległości szli razem. Generał Gyorgy Klapka w Polsce jest niestety całkowicie nieznany, a te elementy historii polsko-węgierskiej zasługują na to, żeby o nich pamiętać - dodaje Kordian Kolbiarz, burmistrz Nysy.

Włodarz miasta zapowiada, że przy pomniku ma być upamiętniany co roku dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, który przypada na 23 marca.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nysa.naszemiasto.pl Nasze Miasto