Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej trwa XVI Nyski Festiwal Nauki

Anna Gryglas
Anna Gryglas
Nyski Festiwal Nauki to ponad dwa dni wydarzeń i 20 szkół biorących udział w wydarzeniu.
Nyski Festiwal Nauki to ponad dwa dni wydarzeń i 20 szkół biorących udział w wydarzeniu. Anna Gryglas
Tak w liczbach można podsumować trwający do jutra (22.09.22) Nyski Festiwal Nauki. Impreza wróciła do miasta po dwuletniej przerwie skupiając się na zastosowaniu IT w różnych dziedzinach wiedzy.

Wszystkie zajęcia, wykłady, warsztaty i konkursy tegorocznej edycji imprezy skupiają się wokół zastosowania IT w różnych dziedzinach takich jak pielęgniarstwo, ratownictwo medyczne, architektura, informatyka, zarządzanie i inżynieria produkcji, aż po dietetykę i kosmetologię.

- Wracamy po dwuletniej przerwie. Wydarzenie łączy ogólną ideę festiwalową, aby upowszechniać naukę, pokazywać ją w sposób przystępny dla młodzieży ze specyfiką Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, która kształci praktycznie z bardzo nowoczesną infrastrukturą - prof. Tomasz Drewniak, prorektor ds. nauki i rozwoju PWSZ w Nysie. - Każdy młody człowiek zainteresowany nauką i rozwojem własnych kompetencji znajdzie u nas możliwość realizacji swoich zainteresowań – dodaje.

Jednym z otwierających i najbardziej wyczekiwanych wydarzeń tegorocznego festiwalu był wykład słynnego kardiochirurga profesora Andrzeja Bochenka, który mówił o tym co się dzieje „Gdy serce choruje”. Podczas spotkania w kilku żołnierskich słowach zdradził młodzieży sekret długowieczności i zdrowego życia.

-Są trzy rzeczy, które powinniście wynieść z tego wykładu. Pierwsza to taka, że życiu potrzeba nam dużo ruchu, druga, nie objadamy się frytkami i dbamy o nasze BMI, trzecia: nie palimy. Jeśli się do tego zastosujecie to przejdziecie przez życie bez choroby wieńcowej i będziecie żyli 100 lat, czego wam życzę – mówił do młodzieży zgromadzonej w auli podczas wykładu prof. Andrzej Bochenek.- Poza tym pamiętajcie, że w Nysie macie świetny ośrodek leczący choroby serca – podkreślał.

Oprócz spotkania z profesorem Bochenkiem i jego zespołem z Grupy American Heart of Poland uczniowie mogli pierwszego dnia festiwali poznać tajniki programowania i komunikacji międzykulturowej, obejrzeć wystawę młodych architektów, zapoznać się z nowinkami kosmetologicznymi czy wziąć udział w rozrywkach sportowych.

Uczniom zdecydowanie podoba się taka forma nauki.

- To coś innego niż siedzenie w ławkach, dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy – mówi Wiktor Guzik z nyskiego Carolinum.

Wczoraj zajęcia odbywały się we wszystkich budynkach nyskiej PWSZ, druga część imprezy jutro (22.09.22).
Tegoroczny Festiwal Nauki to 100 form dydaktycznych rozłożonych na dwa dni, 20 szkół, przeważają szkoły średnie, ale są także szkoły podstawowe, 500 uczestników.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nysa.naszemiasto.pl Nasze Miasto