Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W trakcie wykopalisk w Nysie odnaleziono m.in. warsztat metalurgiczny z kompletnymi formami odlewniczymi, piecem i półproduktami

Anna Gryglas
Anna Gryglas
Zapinka prostokątna z motywem uścisku dłoni.
Zapinka prostokątna z motywem uścisku dłoni. Muzeum Powiatowe w Nysie
Muzeum Powiatowe w Nysie szykuje wyjątkową wystawę podczas której można będzie zobaczyć efekty wykopalisk prowadzonych w Nysie w zeszłym roku.

Prostokątna zapinka wykonana prawdopodobnie ze srebra jest eksponatem miesiące w Muzeum Powiatowym w Nysie. To wyjątkowy na miarę europejską przedmiot.

Została odnaleziona podczas odbywających się w sezonie 2021-2022 w Nysie badań archeologicznych prowadzonych w dawnym kwartale zabudowy pomiędzy ulicami Kramarską, Karola Miarki oraz Szkołą Muzyczną i Przedszkolem nr 8.

Była zlokalizowana została w najniższych, przydennych warstwach antropogenicznych, pochodzących z przełomu XIII i XIV wieku.

Przedmiot, choć niewielkich rozmiarów i niekompletny (brak kolca), zachwyca pietyzmem wykonania. Najbliższe nyskiej zapince, jeśli chodzi o motyw zdobniczy, są trzy zapinki wykonane z brązu, odnalezione w trakcie badań archeologicznych:

  • jedna z nich pochodzi ze skarbu odnalezionego w miejscowości Fuchsenhof w Górnej Austrii (zdeponowany po 1270 r.);
  • druga została odnaleziona w miejscowości Pritzwalk w Brandenburgii (zdeponowany w 1392 r.);
  • trzecia pochodzi z badań archeologicznych w Kołobrzegu. Analogiczną ozdobę stroju będącą jednak żelazną klamrą pasa, a nie zapinką, odnaleziono w trakcie badań archeologicznych na Placu Nowy Targ we Wrocławiu w latach 2010-2012.

Zapinka prostokątna z motywem uścisku dłoni z ul. Kramarskiej w Nysie jest jednym z wielu unikalnych – na skalę europejską – przedmiotów wydobytych w trakcie badań archeologicznych prowadzonych przez Muzeum Powiatowe w Nysie.

W trakcie wykopalisk odnaleziono m.in. warsztat metalurgiczny z kompletnymi formami odlewniczymi, piecem i półproduktami.

- Być może opisywana zapinka stanowi więc lokalny wyrób wyjątkowo uzdolnionego rzemieślnika? Odpowiedź na to pytanie mogą dać analizy metalograficzne zabytków z ul. Kramarskiej - [czytamy na stronie muzuem.

Przedmiot ten podziwiać można tymczasowo (do końca lutego) na ekspozycji „Kultura materialna średniowiecznej Nysy”.

- A już teraz zapraszamy na wrześniową wystawę poświęconą badaniom archeologicznym na ul. Kramarskiej w Nysie, gdzie zobaczyć będzie można wyjątkowo bogate relikty życia codziennego w dawnej stolicy księstwa biskupiego - informuje Muzeum Powiatowe w Nysie.

Źródło: Muzeum Powiatowe w Nysie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W trakcie wykopalisk w Nysie odnaleziono m.in. warsztat metalurgiczny z kompletnymi formami odlewniczymi, piecem i półproduktami - Nysa Nasze Miasto

Wróć na nysa.naszemiasto.pl Nasze Miasto