Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Waga miejska wróci na rynek w Nysie. Społeczna inicjatywa mieszkańców z okazji 800-lecia miasta

Anna Gryglas
Anna Gryglas
Waga miejska ma wrócić na rynek w Nysie.
Waga miejska ma wrócić na rynek w Nysie. FB/WagaMiejskawNysie
Waga zostanie odtworzona w skali 1 do 1 na podstawie starej dokumentacji. Urządzenie będzie bardzo okazałe. To 3-metorwa konstrukcja wykonana z drewna dębowego i metalowych okuć

Dom Wagi jest najbardziej znanym świeckim zabytkiem Nysy. Stoi na środku rynku. Obecnie jest siedzibą biblioteki miejskiej, ale zbudowano go 400 lat temu jako izbę miar i wag, nadzorującą transakcje handlowe w mieście.

Pod arkadami Domu Wagi w tamtym czasie urzędowa drewniana waga, z której mogli korzystać handlujący w pobliżu kupcy i ich klienci. Prawdopodobnie przestano jej używać po wojnach napoleońskich, kiedy też Dom Wagi został poważnie zniszczony. Drewniana konstrukcja stała jednak do 1939 roku, kiedy to ostatecznie się złamała i została usunięta. Zachowały się jednak jej fotografie i rysunki konstrukcyjne z XIX wieku.

W 2021 pojawiła się społeczna inicjatywa mieszkańców skupionych m.in.; wokół stowarzyszenia Nysa 1945, którzy we współpracy z biblioteka miejską postanowili z okazji 800-lecia miasta przywrócić mu jeden z jego danych symboli.

- Dom Wagi w Nysie jest, ale bez wagi. Pomyśleliśmy sobie, że może warto ją przywrócić – mówił wówczas Maciej Krzysik ze stowarzyszenia Nysa 1945, które zajmuje się odkrywaniem lokalnej historii.

Dziś można powiedzieć, że projekt praktycznie udało się zrealizować, a przynajmniej jego finał jest bardzo bliski.

- Mamy zgodę wojewódzkiego konserwatora zabytków. Sama waga też już powstaje u stolarza. Wszystko wskazuje na to, że wagę uda się zamontować w pod koniec wakacji - mówi Krzysik.

Waga zostanie odtworzona w skali 1 do 1 na podstawie starej dokumentacji. Urządzenie będzie bardzo okazałe. To 3-metorwa konstrukcja wykonana z drewna dębowego i metalowych okuć.

Projekt wagi opracował, działając też społecznie, „pro bono”, architekt Szymon Pleszczak,. Dokumentacja ma być gotowa do końca tego roku, a potem będzie uzgadniana z wojewódzkim konserwatorem zabytków.

Wiadomo, że do 1939 roku stała w podcieniu Domu Wagi Miejskiej, ale co stało się z oryginalna wagą? Jest kilka teorii, jedna z nich mówi, o kilku pijanych mężczyznach, którzy chcieli sprawdzić jej działanie, a nadszarpnięte czasem i z pewnością powodzią z 1938 roku urządzenie złamało się...
Dramatyczne wydarzenia marca 1945 roku przyniosły praktycznie całkowitą destrukcję budynku. Na szczęście Dom Wagi Miejskiej doczekał się w 1947 roku odbudowy, jednak w dość uproszczonej formie.

Żródło: FB/WagaMiejskawNysie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka o Gdyni. Aleksandra Kosiorek versus Tadeusz Szemiot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nysa.naszemiasto.pl Nasze Miasto