Waga miejska wróci na rynek w Nysie. Społeczna inicjatywa mieszkańców z okazji 800-lecia miasta

Anna Gryglas
Anna Gryglas
Waga miejska ma wrócić na rynek w Nysie.
Waga miejska ma wrócić na rynek w Nysie. FB/WagaMiejskawNysie
Waga zostanie odtworzona w skali 1 do 1 na podstawie starej dokumentacji. Urządzenie będzie bardzo okazałe. To 3-metorwa konstrukcja wykonana z drewna dębowego i metalowych okuć

Dom Wagi jest najbardziej znanym świeckim zabytkiem Nysy. Stoi na środku rynku. Obecnie jest siedzibą biblioteki miejskiej, ale zbudowano go 400 lat temu jako izbę miar i wag, nadzorującą transakcje handlowe w mieście.

Pod arkadami Domu Wagi w tamtym czasie urzędowa drewniana waga, z której mogli korzystać handlujący w pobliżu kupcy i ich klienci. Prawdopodobnie przestano jej używać po wojnach napoleońskich, kiedy też Dom Wagi został poważnie zniszczony. Drewniana konstrukcja stała jednak do 1939 roku, kiedy to ostatecznie się złamała i została usunięta. Zachowały się jednak jej fotografie i rysunki konstrukcyjne z XIX wieku.

W 2021 pojawiła się społeczna inicjatywa mieszkańców skupionych m.in.; wokół stowarzyszenia Nysa 1945, którzy we współpracy z biblioteka miejską postanowili z okazji 800-lecia miasta przywrócić mu jeden z jego danych symboli.

- Dom Wagi w Nysie jest, ale bez wagi. Pomyśleliśmy sobie, że może warto ją przywrócić – mówił wówczas Maciej Krzysik ze stowarzyszenia Nysa 1945, które zajmuje się odkrywaniem lokalnej historii.

Dziś można powiedzieć, że projekt praktycznie udało się zrealizować, a przynajmniej jego finał jest bardzo bliski.

- Mamy zgodę wojewódzkiego konserwatora zabytków. Sama waga też już powstaje u stolarza. Wszystko wskazuje na to, że wagę uda się zamontować w pod koniec wakacji - mówi Krzysik.

Waga zostanie odtworzona w skali 1 do 1 na podstawie starej dokumentacji. Urządzenie będzie bardzo okazałe. To 3-metorwa konstrukcja wykonana z drewna dębowego i metalowych okuć.

Projekt wagi opracował, działając też społecznie, „pro bono”, architekt Szymon Pleszczak,. Dokumentacja ma być gotowa do końca tego roku, a potem będzie uzgadniana z wojewódzkim konserwatorem zabytków.

Wiadomo, że do 1939 roku stała w podcieniu Domu Wagi Miejskiej, ale co stało się z oryginalna wagą? Jest kilka teorii, jedna z nich mówi, o kilku pijanych mężczyznach, którzy chcieli sprawdzić jej działanie, a nadszarpnięte czasem i z pewnością powodzią z 1938 roku urządzenie złamało się...
Dramatyczne wydarzenia marca 1945 roku przyniosły praktycznie całkowitą destrukcję budynku. Na szczęście Dom Wagi Miejskiej doczekał się w 1947 roku odbudowy, jednak w dość uproszczonej formie.

Żródło: FB/WagaMiejskawNysie.

iPolitycznie - Działania elit europejskich pod wpływem Rosji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nysa.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie