Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawa IPN bastionie św. Jadwigi w Nysie. "Tu rodziła się Solidarność Rolników"

Fabian Miszkiel
Fabian Miszkiel
Wystawa IPN bastionie św. Jadwigi w Nysie. "Tu rodziła się Solidarność Rolników".
Wystawa IPN bastionie św. Jadwigi w Nysie. "Tu rodziła się Solidarność Rolników". Starostwo powiatowe w Nysie
Na 40-lecie narodzin niezależnego ruchu chłopskiego IPN przygotował plenerową wystawę „TU rodziła się Solidarność Rolników”. Od 21 kwietnia do 5 maja można ją zobaczyć w Nysie.

Wystawa składa się z modułów ukazujących historię rolniczej „Solidarności” w Polsce oraz modułu regionalnego, opowiadającego na trzech planszach rozwój rolniczej Solidarności na Dolnym Śląsku i Śląsku Opolskim. Plansza pierwsza przedstawia dwa nurty związkowe dolnośląskiej Solidarności rolniczej, plansza druga – walkę o rejestrację Solidarności rolniczej i rozwój struktur na Dolnym Śląsku, plansza trzecia – Solidarność rolniczą na Śląsku Opolskim.

Chłopski opór przeciwko komunistycznym rządom, wyrażający się poparciem dla Polskiego Stronnictwa Ludowego w latach 1945–1947 i sprzeciwem wobec kolektywizacji (PRL była jedynym państwem w sowieckim bloku, w którym nie udało się jej przeprowadzić) stanowił istotny element tradycji polskiej wsi. Wspieranie przez rządy PZPR niewydolnej własności państwowej i „spółdzielczej”, liczne absurdy gospodarcze i administracyjne uderzały w interesy rolników, w rękach których było 80 proc. ziemi. Niezadowolenie powiększył jeszcze kryzys gospodarczy drugiej połowy lat 70. XX wieku.

Pierwsi zastrajkowali rolnicy z Bieszczad

W takiej atmosferze rodziły się inicjatywy opozycyjne na wsi. Powstał m.in. Tymczasowy Komitet Niezależnego Związku Zawodowego Rolników. W grudniu 1980 r. rolnicy z Bieszczad rozpoczęli strajk okupacyjny w Ustrzykach Dolnych. Domagali się m.in. rejestracji NSZZ Rolników „Solidarność Wiejska” oraz spełnienia lokalnych postulatów. Mimo pacyfikacji przez milicję był on kontynuowany wspólnie z protestującymi w Rzeszowie.

Rolnicza "Solidarność" na Śląsku Opolskim

Od listopada 1980 r. na Śląsku Opolskim powstawały pierwsze ogniwa NSZZ Indywidualnych Producentów Rolnych „Solidarność Wiejska”, które od stycznia 1981 r. działały jako NSZZ „Solidarność Chłopska”. Po zjeździe w Poznaniu, od marca 1981 r. związek przyjął nazwę NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”, którym kierował Wojewódzki Komitet Założycielski (WKZ). Opolscy działacze zimą i wiosną wspierali protesty rolników w Ustrzykach Dolnych, Rzeszowie, Bydgoszczy oraz Świdnicy, a od 17 kwietnia 1981 r. dołączyli do głodówki zorganizowanej na Jasnej Górze.

W czerwcu 1981 r. koła RI „S” działały już w 38 gminach i 102 wsiach, w których było zrzeszonych 3350 rolników.
27 listopada 1981 r. odbył się Wojewódzki Zjazd Wyborczy RI „S” w Opolu, na którym demokratycznie wybrano Zarząd Wojewódzki. Jako wyraz sprzeciwu wobec polityki rolnej władz PRL jesienią 1981 r. opolscy rolnicy zaprzestali płacenia podatku gruntowego, a od 9 grudnia 1981 r. grupa działaczy okupowała budynek Urzędu Gminy w Walcach k. Krapkowic. W latach 1980-1981 rolnicza Solidarność wydawała niezależne pismo „Solidarność Wiejska”/„Solidarność Chłopska”.

źródło: oddział Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nysa.naszemiasto.pl Nasze Miasto