Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na Opolszczyźnie powstaną miliony baterii do aut elektrycznych. Będą miejsca pracy

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Nysa stała się polskim centrum produkcji materiałów do baterii samochodów elektrycznych.
Nysa stała się polskim centrum produkcji materiałów do baterii samochodów elektrycznych. Archiwum Umicore
Pod Nysą ruszyła budowa drugiego zakładu, produkującego materiały katodowe do samochodów elektrycznych. Jednocześnie trwa poważna rozbudowa zakładu Umicore, który pracuje od 2022 roku. Zakład Umicore już w tym roku planuje znaczne zwiększenie mocy produkcyjnej.

Jak informowaliśmy w Radzikowiczach pod Nysą, w strefie przemysłowej rozpoczęła się budowa zakładu aktywnego materiału katodowego CAM, wykorzystywanego jako kluczowy składnik akumulatorów do pojazdów elektrycznych.

Buduje go IONWAY, spółka joint venture, powołana w 2022 roku przez belgijską firmę Umicore, już obecną w Nysie oraz PowerCo, spółkę należącą do grupy Volkswagen.

Produkcja ma wystartować już w 2026 roku, a do roku 2030 w zakładzie IONWAY pod Nysą mają rocznie powstawać baterie do 2,2 miliona aut elektrycznych grupy Volkswagen (160 gigawatów). Po uruchomieniu pełnej produkcji fabryka IONWAY planuje utworzyć nawet 900 nowych miejsc pracy.

Umcore też rośnie w oczach

Jednocześnie z budową nowego zakładu trwa rozbudowa istniejącego zakładu Umicore, leżącego tuż po sąsiedzku, na terenie tej samej strefy ekonomicznej w Radzikowicach.

- Jesteśmy w trakcie rozbudowy fabryki Umicore o dodatkowe, wysokoniklowe linie produkcyjne. Po jej sfinalizowaniu całkowita zdolność produkcyjna zakładu w Nysie wyniesie 20 GWh. Ponadto spodziewamy się, że moce produkcyjne zakładu Umicore podwoją się do 40 GWh w 2024 roku – mówi Dariusz Jurczak Dyrektor Zarządzający w Umicore Battery Materials Poland. - Elektromobilność zyskuje na popularności nie tylko w Europie, ale i na całym świecie, dlatego planujemy zwiększenie mocy produkcyjnych. Obecnie nasz zakład tworzy technologię baterii opartą na NMC (nikiel, mangan i kobalt), w tym NMC o wysokiej zawartości niklu. Będzie on również przystosowany do produkcji HLM (mangan o wysokiej zawartości litu) oraz przyszłych technologii baterii półprzewodnikowych i sodowo-jonowych. To z kolei oznacza, że będziemy obsługiwać segment bazowy, czyli małe samochody, segment masowy średniej wielkości samochodów oraz segment premium.

Umicore już zatrudnia w Nysie ok. 450 osób i stale prowadzi rekrutacje na nowe stanowiska. Pod koniec dekady oba zakłady będą potrzebować 1,5 tysiąca pracowników.

- Potrzebujemy wielu wykwalifikowanych pracowników na wszystkich szczeblach organizacji – mówi dyrektor Dariusz Jurczak. - Chcemy być pracodawcą pierwszego wyboru w regionie, dlatego oferujemy stabilne warunki pracy z wieloma możliwościami rozwoju. Nasi pracownicy stale doskonalą swoje umiejętności i zdobywają nowe kompetencje poprzez szkolenia oraz korzystanie z nowoczesnych systemów i narzędzi. Nasze starania zostały docenione przez kapitułę Programu Liderzy Społecznej Odpowiedzialności, która dwukrotnie przyznała nam tytuł Dobrego Pracodawcy – w 2022 i 2023 roku.

Rozwój firm z branży elektromobilności wpływa także na rozwój sektora energii odnawialnej w regonie. Zakład Umicore na podstawie długoterminowych umów jest zasilany energią produkowaną przez farmy wiatrowe w Pągowie firmy Engine. Korzysta też z farmy wiatrowej Silesia II firmy Ignitis Renewables, leżącej w okolicach Grodkowa.

- Korzystamy z umów PPA (od red: długotrwałe umowy o dostawach energii) również w innych naszych europejskich lokalizacjach, aby zasilać produkcję energią odnawialną i osiągnąć ogólny cel Grupy, jakim jest osiągnięcie zerowej emisji gazów cieplarnianych netto do 2035 roku - mówi dyrektor Dariusz Jurczak. - Dostęp do energii odnawialnej jest jednym z kluczowych kryteriów przy wyborze lokalizacji zakładów. Naszym celem jest uczynienie produkcji materiałów akumulatorowych, a tym samym napędu elektrycznego, neutralnymi pod względem emisji dwutlenku węgla. Kryterium to zastosowaliśmy również do zakładu w Nysie, który od samego początku działa na odnawialnej energii elektrycznej pochodzącej z farm wiatrowych. Dzięki temu zakład Umicore jest neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla.

Kadry dla Umicore

Umicore w 2020 roku zawarł także umowę o współpracy z Państwową Akademią nauk Stosowanych w Nysie. Dzięki tej współpracy w Nysie powstał kierunek specjalizacji na studiach „Inżynieria zrównoważonego rozwoju”, a w programach studiów wprowadzane są tematy czystej mobilności, technologii baterii i gospodarki o obiegu zamkniętym.

- Naszym celem było stworzenie specjalizacji, która umożliwi studentom zdobycie praktycznej wiedzy i przygotuje ich do wejścia na rynek pracy – mówi dyrektor zarządzający Umicore Matterials Battery Poland. - Wymieniamy się z uczelnią wiedzą oraz wspólnie prowadzimy projekty i prace badawcze, dotyczące nowoczesnych technologii. Obecnie planujemy organizację konferencji, seminariów naukowych, praktyk studenckich oraz innych działań związanych z technologią i bateriami. Jednocześnie oferujemy płatne staże i praktyki dla studentów i absolwentów kierunków technicznych. To doskonała okazja do pogłębienia wiedzy i sprawdzenia jej w praktyce pod okiem doświadczonych profesjonalistów. Co więcej, stażyści i praktykanci mogą w dłuższej perspektywie zostać pracownikami Umicore.

Zakład Umicore w Radzikowicach prowadzi też program stażowy dla absolwentów kierunków technicznych (Technical Young Graduate), który pozwala uczestnikom zdobyć wiedzę i doświadczenie w takich obszarach jak inżynieria produkcji, kontrola czy rozwój procesów. Większość praktyk odbywa się za granicą.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Na Opolszczyźnie powstaną miliony baterii do aut elektrycznych. Będą miejsca pracy - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na nysa.naszemiasto.pl Nasze Miasto