Krzysztof Marcinkiewicz
Zdjęcie archwialne.
Zdjęcie archwialne. Wiktor Gumiński
PSG Stal Nysa zwyciężyła 3:1 w meczu z Barkomem Każany Lwów. Spotkanie 9. kolejki PlusLigi odbyło się w Wieluniu, gdzie ukraińska drużyna gra jako gospodarz.

Przed meczem obie drużyny mogły mieć powody do optymizmu. PSG Stal zwyciężyła w dwóch ostatnich spotkaniach, pokonując w nich GKS Katowice i Czarnych Radom. Zwycięstwo w Wieluniu byłoby więc dla nysan przedłużeniem tej serii. Natomiast lwowianie w ostatnim meczu sprawili sensację wygrywając na wyjeździe 3:1 z Grupą Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle.

Lekkim faworytem była Stal, która w tabeli miała 5 punktów więcej od ukraińskiej drużyny.

Początek pierwszego seta należał do drużyny z Opolszczyzny, która prowadziła 7:3. Lekka przewaga utrzymywała się w dalszej części partii. Przy zagrywce Tupchiego gospodarze odrobili stratę, a nawet wyszli na prowadzenie 18:17. W trudnej końcówce seta to siatkarze Stali zachowali więcej zimnej krwi i po ataku Remigiusza Kapicy wygrali 25:23.

Drugą partię nysanie wygrali do 17. Nie była ona jednak tak jednostronna, jak mógłby powiedzieć wynik. W połowie seta to gracze Barkomu Każany prowadzili 11:10. Stal odjechała dopiero w drugiej części seta. Kiedy prowadziła 20:17, na zagrywkę wszedł Kramczyński i przy jego serwisach nysanie dojechali do końca partii.

Trzeciego seta od początku mocno zaczęli gospodarze, którzy w pewnym momencie prowadzili już 16:10. To nie ostudziło jednak ambicji zawodników z Opolszczyzny. Kiedy El Graoui został zablokowany, lwowianie prowadzili już 24:19 i mieli piłkę setową. Nie wykorzystali jej jednak, a po chwili na zagrywce pojawił się właśnie El Graoui. Posłał kilka trudnych zagrywek, jednak ostatecznie to gospodarze zwyciężyli 25:22.

Czwartą partię lepiej zaczęli nysanie, którzy prowadzili 9:5. Ten set to kilkupunktowa przewaga Stali. Gospodarze dzielnie co prawda walczyli, starając się do końca zmniejszyć stratę, jednak doświadczenie w trudnych końcówkach było po stronie zespołu z Opolszczyzny.

Po tym meczu PSG Stal ma na koncie 16 punktów, wyprzedzając m.in. ZAKSĘ (14 punktów). Pozostałe zespoły nie rozegrały jednak jeszcze w tej kolejce swoich spotkań.

Barkom Każany Lwów – PSG Stal Nysa 1:3
(23:25, 17:25, 25:22, 22:25)

Barkom: Gueye (6), Kowalow (18), Palonsky (2), Szczurow (8), Tupczij (19), Petrovs (2), Kanajew (libero) oraz Szewczenko (9), Holowen, Dardzans, Kuczer
Stal: El Graoui (14), Kramczyński (5), Gierżot (17), Kapica (23), Zhukouski (2), Abramowicz (4), Szymura (libero) oraz Muzaj (5), Jankowski, Kosiba, Szczurek