Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Głuchołazy. Ta altana widokowa ma ponad 100 lat. Popularny Grzybek zyskał nowe oblicze

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Głuchołazy. Ta altana widokowa ma ponad 100 lat. Popularny Grzybek zyskał nowe oblicze
Głuchołazy. Ta altana widokowa ma ponad 100 lat. Popularny Grzybek zyskał nowe oblicze Krzysztof Strauchmann
Popularny Grzybek zapewnia wspaniałe widoki. Niedawni go przebudowano. Z jakim skutkiem?

Nie znamy dokładnej daty budowy pierwszego „Grzybka” w Głuchołazach, ale jest uwieczniony już na widokówkach z lat 20-tych XX wieku.

Zbudowano go na wzgórzu z piękną panoramą na miasto, nad stroma skarpą prowadzącą do meandrów Białej Głuchołaskiej. W pobliżu znajdował się inny punkt widokowy – Czarcia Ambona na skale nad rzeką.

Altana widokowa powstała prawdopodobnie dzięki staraniom Towarzystwa Promenadowego. Drugi, podobny grzybek zbudowano przed I wojną światową w parku zdrojowym.

W XIX i na początku XX wieku w Niemczech modne było budowanie podobnych grzybków „Pilz” lub wodnych lub pogodowych grzybków „Wasserpilz”. Powstało ich ok. tysiąca, na ziemi opolskiej takie historyczne grzybki stały w Głuchołazach i Głubczycach.

Drewniany poniemiecki Grzybek istniał jeszcze w latach 70-tych. Potem zastąpiła go metalowa konstrukcja, szybko zniszczona przez wandali. W sierpniu i wrześniu 2000 roku drewniany Grzybek został odbudowany staraniem Towarzystwa Przyjaciół Głuchołaz. Głuchołaska architekt Elżbieta Kubik zmieniła jednak jego historyczny wygląd – zbudowano wtedy ośmiokątną altanę wspartą na słupach.

- Pieniądze na budowę pochodziły ze składek i dochodów Towarzystwa z różnych imprez, wycieczek, z dorocznego balu głuchołaskich „Kóz” - wspomina Paweł Szymkowicz, prezes TPG. - Na końcu, kiedy wydawało się, że zabraknie pieniędzy na zakończenie budowy, 3 tys. zł dołożył burmistrz Jan Szawdylas. W noc przed otwarciem trzymaliśmy warty, żeby ktoś w międzyczasie tego nie zniszczył.

W tym roku władze miejskie sfinansowały przebudowanie altany widokowej. Nowy obiekt tylko w szczegółach różni się od poprzednika, ma np. niewielki balkonik od strony widoku na miasto. Zbudowano do niego chodnik z kostki brukowej od strony ul. Tuwima. Przy okazji odsłonięto z zarośli widok na miasto i zagospodarowano okolicę.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nysa.naszemiasto.pl Nasze Miasto