Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Informacja Turystyczna w Nysie zaprasza do spaceru śladami bł. Marii Luizy Merkert

RED
Informacja Turystyczna w Nysie zaprasza do spaceru śladami bł. Marii Luizy Merkert.
Informacja Turystyczna w Nysie zaprasza do spaceru śladami bł. Marii Luizy Merkert. MarcinAleksanderFoto
Informacja Turystyczna w Nysie przypomina o trasie spacerowej śladami bł. Marii Luizy Merkert. Ze Śląską Samarytanką związanych jest kilkanaście miejsc na terenie miasta.

Maria Luiza Merkert urodziła się w Nysie 21 września 1817 roku. Wzrastała u boku matki i starszej o kilka lat siostry Matyldy. Jej ojciec zmarł, gdy była jeszcze niemowlęciem, to zapewne wpłynęło na jej szczególne uwrażliwienie na cierpienie osób chorych, osamotnionych i potrzebujących pomocy.

Gdy Klara Wolff w Nysie w 1842 roku wystąpiła z ideą pielęgnowania osób chorych i opuszczonych w ich mieszkaniach, Maria Luiza Merkert nie wahała się wraz z siostrą przystąpić do tego dzieła. Dołączyła do nich Franciszka Werner. Aby zrealizować ten cel musiała Maria pokonać wiele trudności – niechęć do opieki ambulatoryjnej ze strony władz kościelnych oraz niesławę i pomówienia. Pomimo to narażając się na przykrości i gorszenie się innych jej uporem zadecydowała razem z Franciszką w 1850 roku, że pragną prowadzić ambulatoryjną opiekę nad chorymi i biednymi w ich własnych domach. Ich poświęcenie było adresowane do wszystkich, bez względu na wyznanie, narodowość i płeć.

Początki zgromadzenia Elżbietanek

Dzięki wsparciu magistratu nyskiego i kilku księży uzyskały dla swej działalności aprobatę władz cywilnych i kościelnych. W roku 1859 zostało zatwierdzone przez władze kościelne Stowarzyszenie św. Elżbiety, a Maria Luiza Merkert została wybrana pierwszą przełożoną generalną. Z jej wyboru patronką Zgromadzenia została św. Elżbieta Węgierska. W latach 1863 – 1865 wzniosła Dom Macierzysty Zgromadzenia w Nysie. Stworzyła imponujące dzieło duchowe, już za swojego życia pociągnęła blisko 500 młodych dziewcząt do posługi najbardziej potrzebującym, chorym i umierającym w ich domach.

Wielkie dzieło Śląskiej Samartyanki

W ciągu 22 lat posługi Maria Luiza otworzyła 90 domów zakonnych na Śląsku, w Wielkopolsce, na terenie Czech, w Niemczech i Szwecji; w tym 12 szpitali, kilkanaście domów opieki dla osób starszych i sierot. Wyczerpana trudami zmarła 14 listopada 1872 roku w opinii świętości. Dzieło Matki Marii trwa ponad półtorej wieku i w tym czasie prawie 10 tys. Sióstr św. Elżbiety z pełnym oddaniem służy ludziom na całym świecie. Maria Luiza Merkert w dniu 30 września 2007 roku została wyniesiona na ołtarze. Beatyfikacja odbyła się w Bazylice Mniejszej pw. św. Jakuba Starszego Apostoła i św. Agnieszki w Nysie. W drugą rocznicę Beatyfikacji Marii Luizy Merkert, w dniu 30 września 2009 roku, zakończone zostało znakowanie szlaku Błogosławionej – płytami z brązu z sekwencjami Matki Marii.

PRZEBIEG SZLAKU:

Szlak rozpoczyna się przy Domu Macierzystym Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety na Rynku Solnym w Nysie, który wybudowany został staraniem Marii Luizy Merkert, w latach 60. XIX wieku. W miejscu tym znajduje się obecnie izba pamięci Błogosławionej Marii Luizy Merkert, gdzie zgromadzone są pamiątki związane z tą postacią. Następnie szlak prowadzi przez ulicę Sobieskiego, przy której znajduje się I Liceum Ogólnokształcące umieszczone
w kompleksie budynków dawnego Kolegium i Gimnazjum Jezuickiego „Carolinum”. Miejsce to było związane z pielęgnacją chorych uczniów, a także w czasie wojny austriacko–pruskiej (1866) i francusko–pruskiej (1870/71) żołnierzy i jeńców wojennych.

Kolejnym etapem szlaku jest ulica Celna, przy której rodzina Merkertów mieszkała w kamienicy, która obecnie już nie istnieje. Z ulicy Celnej kierujemy się na ulicę Karola Miarki – na tej ulicy, zwanej dawniej ul. św. Józefa, Maria Luiza po odejściu z nowicjatu w 1850 roku wynajęła mieszkanie u stolarza Cohna. Z ulicy Karola Miarki kierujemy się do Bazyliki Mniejszej św. Jakuba i św. Agnieszki w Rynku. Jest to miejsce chrztu Marii Luizy, modlitwy, oraz spoczynku po ekshumacji oraz beatyfikacji w dniu 30 września 2007 roku. Na Rynku również znajdowała się kiedyś dawna Miejska Szkoła Katolicka dla Dziewcząt. W północnej pierzei rynku w latach w latach 1726 – 1810 stały zabudowania klasztorne Sióstr Magdalenek i kościół. Po sekularyzacji, w 1813 roku w budynku klasztornym otwarto Miejską Szkołę Katolicką dla Dziewcząt, do której w latach 1824 – 1846 uczęszczała Maria Luiza Merkert.

Wychodząc z Rynku na Plac Kościelny przechodzimy obok miejsca, gdzie kiedyś stał Dom Altarzystów. Znajdowała się tam kamienica, w której w latach 1842 – 1846 mieszkała Maria Merkert. Tu rozpoczęła zorganizowaną opiekę nad chorymi w ich własnych mieszkaniach. Przechodząc ulicą Teatralną i ścieżką obok szkoły podstawowej wychodzimy na ulicę Marcinkowskiego. Znajduje się tam budynek Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, gdzie w dniu 21 września 2005 roku odsłonięto tablicę upamiętniającą nadanie patronatu Marii Luizy Merkert. Kolejnym miejscem na szlaku Błogosławionej Marii Luizy Merkert jest Diecezjalny Dom Formacyjny. W tych zabudowaniach mieścił się szpital, w którym Maria Merkert pielęgnowała chorych. Przechodząc na ulicę Bracką jest kościół
św. Apostołów Piotra i Pawła. W kościele tym 19 marca 1863 roku poświęcono kamień węgielny pod budowę Domu Macierzystego Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety. Dalej na trasie szlaku mamy Szpital Miejski przy ulicy Bohaterów Warszawy. W 1910 roku oddany do użytku i przekazany przez miasto pod zarząd Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety, od 2005 roku pod patronatem Marii Merkert.

Kolejne punkty na szlaku to: Kościół Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Lasku – ul. Al. Wojska Polskiego, miejsce pielgrzymowania; Kościół św. Franciszka przy ul. Bramy Grodkowskiej, w tym kościele rodzice Marii Luizy zawarli sakrament małżeństwa; Dom św. Elżbiety, ul. Słowiańska 16, dom zakupiony przez Marię Luizę Merkert, dostosowany do potrzeb sióstr; Ulica Marii Luizy Merkert, nazwa ulicy nadana w 1987 roku; Klasztor Dominikanów, ul. Ujejskiego, w 1866 roku przy szpitalu wojskowym Matka Maria otworzyła placówkę, w której siostry pielęgnowały chorych żołnierzy. Cmentarz Jerozolimski przy ul. Mieczysława I. Miejsce pochówku Marii Luizy Merkert. Szczególnym dniem poświęconym naszej „Śląskiej Samarytance” w kalendarzu liturgicznym kościoła jako wspomnienie błogosławionej jest dzień 14 listopada – dzień śmierci Marii Luizy Merkert.

źródło: Informacja Turystyczna w Nysie

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nysa.naszemiasto.pl Nasze Miasto