Nysa na archiwalnych fotografiach z lat 40. XX wieku autorstwa Grete Hoffmann. Niezwykła wystawa plenerowa

Anna Gryglas
Anna Gryglas
Stoiska targowe wokół Fontanny Trytona, 1934-1938
Stoiska targowe wokół Fontanny Trytona, 1934-1938 Grete Hoffmann, Archiwum Państwowe w Opolu, sygn. 45/20/256
Archiwum Państwowe w Opolu zaprasza na wyjątkową wystawę z okazji 800-lecia Nysy. To jest prawdziwa sentymentalna podróż po zabytkach i zakątkach Nysy, które zostały utrwalone na zdjęciach wykonanych przez Grete Hoffmann w latach 40' XX wieku.

Fontanna Trytona (wzorowana na rzymskiej fontannie Berniniego), dobrze rozwijająca się gospodarka (Rynek jako główne miejsce handlu i transakcji), szkolnictwo (Carolinum), czy też kultura (Teatr Miejski w Nysie), a nawet system fortyfikacji (Twierdza Nysa) - to wszystko sprawiło, że Nysa zyskała miano „Śląskiego Rzymu”.

Na wystawie, która swój wernisaż miała w lutym przed budynkiem Archiwum Państwowego w Opolu przy ul. Zamkowej 2, przyjechała do Nysy i można ją oglądać na pl. Jana Pawła II.

Można na niej zobaczyć nie tylko zdjęcia wykonane przez Grete Hoffmann (zdjęcia z zasobu Archiwum Państwowego w Opolu), ale także współczesne zdjęcia ukazujące najważniejsze nyskie zabytki, materiały archiwalne (afisze teatralne, dokumenty) oraz starodruki (Mszał Nyski z 1476 r. i Śpiewnik Nyski z 1742 r.

Przedstawione na poszczególnych tablicach obiekty i miejsca (Bazylika św. Jakuba i św. Agnieszki, Kościół św. Barbary, Kościół pw. św. Apostołów Piotra i Pawła, Kościół św. Krzyża, Cmentarz Jerozolimski, Kościół św. Dominika, Rynek, Ratusz, Carolinum, Teatr miejski) to tylko namiastka tego, co ma do zaoferowania to urokliwe miasto.

- Początki Nysy są niejasne – żadne współczesne źródło historyczne nie opisuje okoliczności jej powstania. Z często przytaczanego w opracowaniach dokumentu z 25 maja 1223 r., w którym biskup wrocławski Wawrzyniec zaleca wójtowi biskupiemu w Nysie lokować Niemców na terytorium biskupim w Ujeździe – określając przy tym jego obowiązki i przywileje – wynika, że Nysa istniała wówczas już jak miasto w sensie prawnym. Stąd też historycy sądzą, że miasto zostało lokowane wcześniej – może nawet ok. 1210 r. Nysa przez długi czas była rezydencją biskupów wrocławskich. Ze względu na liczne obiekty sakralne (do dziś w Nysie jest 12 kościołów - red) - wyjaśnia dr Małgorzata Blach-Margos, kustosz wystawy.

Przypomnijmy, że Archiwum Państwowe wtorki w swoich mediach społecznościowych poświęca postom dotyczący Nysy, dodatkowo na YouTubie można znaleźć podcasty z ciekawostkami o naszym mieście.

Paweł Szrot ostro o "Zielonej Granicy"."To porównanie jest uprawnione"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nysa.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie