Nysa zmienia się na lepsze

Materiał informacyjny Punktu EUROPE DIRECT Opole
Termomodernizacja obiektów SP ZOZ ZOZ Głuchołazy
Termomodernizacja obiektów SP ZOZ ZOZ Głuchołazy
Dzięki Regionalnemu Programowi Operacyjnemu Województwa Opolskiego na lata 2014-2020 przeprowadzono szereg inwestycji, które wpłynęły pozytywnie na życie codzienne mieszkańców powiatu nyskiego. Rozwój gospodarki regionu i poprawa infrastruktury, w tym także turystycznej, to tylko niektóre z obszarów, w których zmiany na lepsze widać gołym okiem.

„Nie-zwykła” droga

– Nasz region jest oceniany jako najsprawniej radzący sobie z wydawaniem funduszy, a dotychczasowe efekty, które widać w powiecie nyskim, możliwe są dzięki dobrej współpracy samorządu województwa ze środowiskami samorządów lokalnych, instytucji, organizacji oraz samymi mieszkańcami – podkreśla Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego. Jednym z przykładów może być projekt poprawiający warunki dla rozwoju turystyki w obszarze przygranicznym, tj. w rejonach Kraju Ołomunieckiego i Powiatu Nyskiego, noszący nazwę „Zwiększenie transgranicznej dostępności Pisećna – Nysa”, współfinansowany ze środków europejskich w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska. Przed remontem odcinki dróg pomiędzy dwoma ośrodkami regionalnymi – Nysą i Jesenikiem – były w bardzo złym stanie technicznym, nie spełniając wymagań w zakresie jakościowej dostępności transportowej regionu, a ich przejezdność – mówiąc najprościej – pozostawiała wiele do życzenia. Dzięki realizacji ww. projektu skrócony został czas przejazdu, zwiększyło się bezpieczeństwa ruchu drogowego, a poprawiona jakość infrastruktury transportowej umożliwiła dalszy rozwój i pozytywnie wpłynęła na zatrudnienie i ogólny rozwój gospodarczy regionu. Korzyści dla mieszkańców, a także inwestorów i turystów z kraju i z zagranicy, widoczne są gołym okiem. Poprzez wyremontowanie dróg powiatowych zwiększyła się również dostępność atrakcji przyrodniczych w Nysie, wśród których znajdują się m.in. pomniki przyrody, ścieżki rowerowe, atrakcje związane z jeziorem Otmuchowskim oraz zabytki w miejscowościach Biała Nyska, Koperniki i Morów. Z kolei w Kraju Ołomunieckim pieniądze unijne zwiększyły dostępność do takich atrakcji jak Jaskinia Na Špičáku, Jaskinia Na Pomezí, Mokradeł Písečná, Muzeum Starych Pojazdów Česká Ves, wieży widokowej Hemberg czy zamku Velké Kunětice i wielu innych.

Oszczędnie i ekologicznie

Dużym przedsięwzięciem partnerskim realizowanym przez powiat nyski i trzynastu partnerów: okoliczne gminy oraz powiaty głubczycki i prudnicki, była kompleksowa termomodernizacja osiemnastu obiektów użyteczności publicznej, w tym także zabytków. Dzięki pieniądzom unijnym udało się wymienić źródła ciepła, przeprowadzono modernizację instalacji dostarczającą ciepłą wodę do budynków, modernizację sieci centralnego ogrzewania, ocieplenia stropu, dachów, ścian zewnętrznych i gruntowych oraz wymieniono okna i drzwi. Dodatkowo udało się zmodernizować systemy oświetlenia, przeprowadzić montaż OZE czy przyłączenie do sieci ciepłowniczej. – Większość termomodernizowanych obiektów pełni funkcje społeczne, jak na przykład budynki A oraz B Szpitala nr 2 Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Głuchołazach. Wszystkie inwestycje przyczyniły się nie tylko do zwiększenia komfortu mieszkańców, ale także znacznych oszczędności energii oraz redukcji emisji CO2 do atmosfery – podkreśla Andrzej Buła.

Tradycja, historia i bioróżnorodność

W ramach działania 5.1 zrealizowano projekt „Ochrona różnorodności biologicznej na terenie subregionu południowego”. W parku przy ul. Rodziewiczówny 1 w Nysie utworzono szkółkę roślin miododajnych oraz ścieżkę edukacyjną dotyczącą pszczelarstwa. Poprzez oznakowanie i opisanie znajdujących się tam rzadkich gatunków drzew uporządkowano istniejący park, odtworzono również istniejące alejki i wprowadzono nowe nasadzenia zieleni ozdobnej. Z myślą o najmłodszych mieszkańcach utworzono przestrzeń pod zabudowę mini placu zabaw. Na terenie, który był dawnym poligonem wojskowym, poprzez nasadzenia nowych wrzosów i wykoszenie nawłoci Solidago odtworzono suche wrzosowiska oraz dokonano regeneracji i wzmocnienia siedlisk roślinnych. Istotnym elementem projektu był także remont pomieszczeń dwukondygnacyjnej Kaponiery wejściowej do Fortu II w Nysie, która w przeszłości służyła do ostrzału prostych odcinków suchej fosy.

Zielony szlak edukacyjny w Głuchołazach

Z tego samego projektu skorzystała również Gmina Głuchołazy. W Parku Krajobrazowym „Góry Opawskie” odbudowano zniszczoną alejkę spacerową noszącą nazwę „Las Bukowy”, biegnącą wzdłuż rezerwatu, przez którą wiedzie ścieżka dydaktyczno-przyrodnicza „Przez Górę Chrobrego w Głuchołazach”, a także szlak „Złotych Górników” prowadzący do rezerwatu „Nad Białką”. Dzięki funduszom europejskim odbudowywano także chodnik o nawierzchni z kostki betonowej oraz wykonano kanalizację deszczową, alejkę oświetlono latarniami ulicznymi LED oraz zrewitalizowano usytuowany przy niej parking. Integralną częścią zadania było wydanie folderu promocyjnego poświęconego walorom przyrodniczym obszaru Gór Opawskich.

O bioróżnorodności pamiętano również zagospodarowując park rekreacyjny w Pakosławicach. Obok utwardzonych ścieżek, oświetlenia LED, ławek i tablic informacyjnych, utworzono tam herbarium z nasadzeniami rodzimych gatunków ziół: m.in. czosnku ogrodowego, dziurawca zwyczajnego, kolendry siewnej, lubczyku ogrodowego, melisy lekarskiej, ostropestu plamistego i innych. Teren parku ogrodzono, a w środku znalazło się miejsce na przykładowy kompostownik.

Najważniejsi są mieszkańcy

W ramach projektu "Rewitalizacja obszarów miejskich na terenie miasta Nysa” utworzono Centrum Wsparcia III Sektora wraz ze strefą aktywnej integracji międzypokoleniowej na terenie Kąpieliska Miejskiego w Nysie. Rozbudowano wielofunkcyjny budynek CW oraz zagospodarowano obszar o nowe przestrzenie i urządzenia. Całość infrastruktury służy teraz do organizacji zajęć aktywizujących zawodowo i społecznie osoby zagrożone wykluczeniem lub wykluczone z powodu bezrobocia czy ubóstwa.

– Z kolei z myślą o młodszych mieszkańcach zaplanowano utworzenie Centrum Rehabilitacji i Integracji Społecznej. Przebudowano i rozbudowano pomieszczenia istniejącego budynku SOSW w Nysie, a sale lekcyjne zostały dostosowane do potrzeb dzieci i młodzieży niepełnosprawnej – mówi Andrzej Buła. W nowym obiekcie nie zapomniano także o dużej sali gimnastycznej, dwóch salach sensorycznych oraz siłowni i sali rehabilitacyjnej, która może być także przeprowadzana na nowopowstałym basenie. Przed budynkiem z kolei mieści się nowoczesne boisko sportowe, parking i zadaszone miejsca dla busów dowożących osoby niepełnosprawne, a wszystko to po to, by możliwe jak najbardziej zwiększyć dostępność placówki. Warto także wspomnieć o zatrudnieniu animatorów zajęć i ratowników na obiektach Kąpieliska Miejskiego, trenerów, asystentów i rehabilitantów na obiekcie SOSW.

Przyszłość powiatu nyskiego

W programie „Fundusze Europejskie dla Opolskiego 2021-2027” dla Subregionu Południowego przeznaczono blisko 64 mln euro. To ponad 50 mln euro w ramach EFRR na poprawę efektywności energetycznej, zapobieganie zagrożeniom związanym ze zmianą klimatu, gospodarkę wodno-ściekowa, ochronę różnorodności biologicznej, niską emisję i mobilność mieszkańców, a także kulturę i rozwój turystyki. – Natomiast wśród dedykowanych działań EFES+ pula 13,4 mln euro może zostać przeznaczona na edukację przedszkolną, kształcenie ogólne, edukację włączającą, wsparcie rodziny i pieczy zastępczej, profilaktykę zachowań społecznych dzieci i młodzieży, usługi zdrowotne i społeczne oraz opiekę długoterminową – dodaje Andrzej Buła.

EUROPE DIRECT Opole jest członkiem europejskiej sieci informacyjnej zarządzanej przez Komisję Europejską. Punkty przybliżają europejskie zagadnienia mieszkańcom danego regionu, informują ich o bieżących priorytetach UE a także zachęcają do udziału w debatach na temat przyszłości UE.

Jeżeli masz pytania dotyczące polityki, programów i priorytetów UE lub jeśli chcesz się zaangażować w wydarzenia dotyczące przyszłości UE, skontaktuj się z nami!

Punkt EUROPE DIRECT Opole
ul. Krakowska 38, 45-075 Opole

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nysa.naszemiasto.pl Nasze Miasto