Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Pacjentów na nogi stawiają roboty. Zakończyła się też rozbudowa Opolskiego Centrum Rehabilitacji w Korfantowie

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Dr Krzysztof Marguła prezentuje możliwości robota rehabilitacyjnego Roberta.
Dr Krzysztof Marguła prezentuje możliwości robota rehabilitacyjnego Roberta.
Opolskie Centrum Rehabilitacji skraca kolejki czekających na operację endoprotezoplastyki stawów kolanowych i biodrowych. Docelowo chcą tam pilnych pacjentów przyjmować na bieżąco. Szpital w Korfantowie właśnie otworzył nowy pawilon.

Pacjentów rehabilitacji i ortopedii Opolskiego Centrum Rehabilitacji w Korfantowie przeniesiono z zabytkowego „zameczku” do supernowoczesnych i wygodnych warunków w nowym budynku.

Z kilkuosobowych sal trafili do przestronnych, dwuosobowych pokoi z łazienkami.

- Świadczymy bardzo dobre usługi medyczne, o czym świadczą kolejki. Pacjenci czekają 3 – 4 lata, a w niektórych przypadkach nawet 10 lat, żeby dostać się do naszego ośrodka. Musieliśmy jednak poprawić warunki pobytu naszych pacjentów – mówi Wojciech Machelski, prezes OCR.

Uroczyste oddanie obiektu (w piątek 9 lutego) zakończyło trudny dla personelu szpitala i pacjentów okres budowy i związanych z nią reorganizacji.

Cały czas bowiem szpital prowadził normalną działalność medyczną. Nowy pawilon to cztery piętra, 37 sal dla 74 pacjentów, pomieszczenia dla personelu, sale do rehabilitacji i nowoczesna sala konferencyjna na III piętrze.

- Do tej pory ściskaliśmy się na małych powierzchniach. Teraz jesteśmy wyposażeni w najnowocześniejszy sprzęt i pracujemy w pięknych i wygodnych salach – mówi Grzegorz Skiba, szef Działu Rehabilitacji OCR. - Mamy więcej możliwości wykorzystania potencjału naszych fizjoterapeutów.

Budowa kosztowała 32 mln złotych i w większości została sfinansowana z unijnego projektu „Stworzenie Centrum Skonsolidowanych Usług Rehabilitacyjnych”, w którym uczestniczyło także 20 gabinetów rehabilitacyjnych z całej Opolszczyzny.

7 milionów dołożył Sejmik Województwa Opolskiego ze swojego budżetu. Obecny na otwarciu marszałek Andrzej Buła zebrał ogromne podziękowanie za pomoc w budowie.

- W 16 różnych projektach OCR pozyskał dotychczas 60 milionów złotych. To ewenement na skalę województwa, a może nawet na skalę Polski – chwalił marszałek Andrzej Buła. – Gratuluję tego, co zrobiliście.

Jestem Robert, robot Robert

Szpital w Korfantowie wszedł w nową erę pod jeszcze jednym względem. 11 stycznia w OCR odbyła się pierwsza, pokazowa operacja ortopedyczna, z asystą robota, kupionego w grudniu ubiegłego roku.

Dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Zdrowia, z programu wprowadzania nowych technologii do rehabilitacji, kupiono jeszcze trzy inne roboty produkcji szwajcarskiej i izraelskiej, służące do rehabilitacji po operacji endoprotezy kolana i do pionizacji pacjentów.

Robot o imieniu Robert już na co dzień rehabilituje w Korfantowie pacjentów pooperacyjnych. Lekarz wykonuje pierwszy ruch rehabilitowaną nogą, a potem automat powtarza go na kolejnych rehabilitacjach.

- Roboty trochę nas jeszcze przerażają, bo to coś zupełnie nowego. Jeszcze do końca im nie ufamy, bo nie jesteśmy w nich tak biegli, jak byśmy chcieli. Jednak wraz z nabywaniem wiedzy praktycznej będą nam towarzyszyć coraz częściej – mówi Grzegorz Skiba, szef Działu Fizjoterapii. - Wcześniej mieliśmy już zautomatyzowane systemy pracy z pacjentami, ale były one proste i cały czas kontrolowane przez nas. Teraz roboty wykonują część pracy całkowicie za nas.

Pracownicy OCR cały czas przechodzą szkolenia, organizowane przez dostawców sprzętu i ośrodki medyczne, które mają większe doświadczenie. Do nowych metod przyzwyczajają się też pacjenci ośrodka.

- Pacjenci na początku są trochę wystraszeni, bo to duże i obce urządzenie, a dotychczas mieli do czynienia z ręką terapeuty – dodaje Grzegorz Skiba. - Po 1 – 2 dniach pracy widzą, że nic złego się nie dzieje i przyzwyczajają się do tego. Musimy jednak pacjentowi wytłumaczyć, co się będzie działo. Efekt jest bardzo pozytywny.

Cel? Zero kolejek

Nowy sprzęt, nowy budynek pozwoliły wprowadzić też zmiany organizacyjne w pracy OCR. Celem jest nawet dwukrotne zwiększenie liczby wykonywanych operacji wstawiania endoprotez.

- Już skracamy kolejki, a mam nadzieję, że za chwilę całkiem znikną – zapowiada prezes Wojciech Machelski. - Myślę, że dojdziemy do sytuacji, gdy pilne zabiegi będą wykonywane na bieżąco. Zmieniliśmy organizację pracy, a przez to zwiększyliśmy ilość zabiegów. Będziemy robić 70 – 80 zabiegów miesięcznie, a był okres, że robiliśmy tylko 45.

Opolskie Centrum Rehabilitacji w Korfantowie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Testy krwi prognozują ryzyko zawału serca

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nysa.naszemiasto.pl Nasze Miasto