Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stalowa wieża nadajnika komórkowego stanęła obok zabytkowej kapliczki pod Otmuchowem. To budzi sprzeciw obrońców zabytków

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Masz telekomunikacyjny stanie na wzgórzu z piękną panoramą na dolinę Nysy Kłodzkiej
Masz telekomunikacyjny stanie na wzgórzu z piękną panoramą na dolinę Nysy Kłodzkiej Adam Czykinowski
Do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Opolu trafił społeczny wniosek o sprawdzenie budowy masztu telefonii komórkowej w Starowicach koło Otmuchowa. Maszt stanął w pobliżu zabytkowej kaplicy słupowej i kamiennego krzyża.

Słupowa, murowana i bardzo malownicza kapliczka stoi w Starowicach prawdopodobnie od XVIII wieku, na co wskazują jej cechy architektury. To bardzo malownicze miejsce, skrzyżowanie starych i ważnych dróg, więc kapliczka może być znacznie starsza. Na zboczu kupczyka pod kaplica znajduje się także kamienny krzyż, ale jego pochodzenie jest sporne. Dla jednych to średniowieczny krzyż pokutny, dla innych krzyż ustawiony na mogile. Bowiem według niemieckiej tradycji, nie potwierdzonej w literaturze, w 1813 roku pod tą kapliczką pochowano trzech żołnierzy napoleońskich.

Od strony prawnej cały teren jest fragmentem prywatnej, dużej działki rolniczej. Żaden z zabytków nie jest wpisany do wojewódzkiej ewidencji zabytków, a w obowiązujących dokumentacji planistycznej nie ma w tym miejscu mogiły, czy stanowiska archeologicznego.

We wrześniu tego roku spółka P4, budująca maszty telekomunikacyjne sieci Play, dostała od starosty nyskiego pozwolenie na budowę w Starowicach stacji nadawczej. Wcześniej gmina Otmuchów wydała dla masztu decyzję lokalizacyjną, obejmującą jednak większy fragment terenu. Projektanci wybrali akurat to miejsce, przy drodze, w pobliżu kaplicy, bo pewnie tak im było wygodnie. Dokładną lokalizację zatwierdziło starostwo. Na żadnym etapie wniosek inwestora nie był uzgadniany ze służbami konserwatorskimi. Już w czasie budowy naruszono skarpę kopca od strony masztu, choć to być może zostanie potem odtworzone.

- To miejsce, to nasze dziedzictwo kulturowe. Trzeba je chronić – mówi Adam Czykinowski, którego zbulwersowała taka lokalizacja masztu.

Do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków trafił w ostatnich wniosek obywatelski o interwencję w celu ochrony samych zabytków, jak i krajobrazu kulturowego tego miejsca. Urząd będzie wyjaśniać sprawę.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Stalowa wieża nadajnika komórkowego stanęła obok zabytkowej kapliczki pod Otmuchowem. To budzi sprzeciw obrońców zabytków - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na nysa.naszemiasto.pl Nasze Miasto