Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szlachetna Paczka ciągle szuka wolontariuszy na Opolszczyźnie. Czy potrzebujący doczekają się pomocy?

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Wolontariusze Szlachetnej Paczki z Praszki i Rudnik
Wolontariusze Szlachetnej Paczki z Praszki i Rudnik Szlachetna Paczka Praszka-Rudniki
Ciągle trwa rekrutacja wolontariuszy do kolejnej edycji Szlachetnej Paczki. W samym województwie opolskim wciąż brakuje jeszcze 88 chętnych wolontariuszy. Jeśli nie znajdą się chętni do pomocy, potrzebujące rodziny mogą nie doczekać się paczek przed świętami.

- Szukamy na terenie naszego województwa wolontariuszy, szukamy rodzin potrzebujących pomocy, a później szukamy darczyńców, którzy tworzą takie paczki dla naszych rodzin. W tym roku 17-18 grudnia organizujemy Weekend Cudów - mówi Justyna Korzun, liderka Szlachetnej Paczki w regionie Opole-Południe. - Działamy i pomagamy z wolontariuszami Szlachetnej Paczki już od ponad 20 lat!

Obecnie trwa rekrutacja wolontariuszy do kolejnej edycji Szlachetnej Paczki. W całej Polsce potrzebnych jest jeszcze ponad 4,5 tysiąca osób, a w samym województwie opolskim wciąż brakuje jeszcze 88 chętnych wolontariuszy.

Aby zgłosić się do wolontariatu w Szlachetnej Paczce, wystarczy wejść na stronę internetową

www.szlachetnapaczka.pl

i wypełnić krótki formularz.

- Wolontariat w Szlachetnej Paczce to propozycja dla osób, które nie godzą się na obojętność wobec najbardziej potrzebujących: seniorów, osób dotkniętych chorobą lub niepełnosprawnością, samotnych rodziców - wylicza Anna Gaik ze Stowarzyszenia Wiosna, które jest organizatorem Szlachetnej Paczki. - Każdy nowy wolontariusz Szlachetnej Paczki to szansa na realną zmianę w życiu dla kolejnych trzech rodzin w potrzebie.

Szlachetna Paczka działa w całej Polsce.

Wolontariusze w swoich lokalnych społecznościach docierają do rodzin czekających na wsparcie. Poznają ich historie i najważniejsze potrzeby oraz pośredniczą w przekazywaniu paczek od darczyńców.

Do akcji Szlachetna Paczka dołącza w tym roku Olesno.

- W poprzednich edycjach Szlachetnej Paczki ze względu na brak lidera Olesno nie działało samodzielnie. W zeszłym roku Olesno było połączone z Gorzowem Śląskim, ja byłam wolontariuszką w Kluczborku. W tym roku jednak Olesno działa jako samodzielny rejon Szlachetnej Paczki - mówi Iwona Mirga, liderka rejonu Olesno.

Jakie wymagania musi spełnić kandydat na wolontariusza Szlachetnej Paczki?

Jak mówią doświadczeni wolontariusze, potrzebne są tylko trzy rzeczy: 1) uśmiech, który przełamuje pierwsze lody, 2) uszy, które potrafią słuchać trudnych historii, 3) serce pełne empatii.

Wolontariusz pełni bardzo ważną funkcję, ponieważ odwiedza rodziny w potrzebie. Poznaje ich historie i to on właśnie określa, jaka pomoc będzie najlepszą formą wsparcia dla danej rodziny.

- Wolontariusz stara się zbadać jak najlepiej potrzeby rodziny. To jest ważne, żeby ta pomoc była mądra, a nie powierzchowna mówi Kasia, wieloletnia wolontariuszka Szlachetnej Paczki. - Najfajniejszy moment to grudniowy Weekend Cudów, kiedy jest wtedy mnóstwo pozytywnej energii, spotkania wolontariuszy z rodzinami, które zostały obdarowane. To jest magiczny czas!

Jest jednak coraz większy problem ze znalezieniem wolontariuszy

- W tamtym roku mieliśmy u nas 12 wolontariuszy, w tym mam dopiero 5 chętnych osób. Ludzie są coraz bardziej zabiegani, nie mają czasu. Ale warto znaleźć czas, żeby pomóc tym, którzy najbardziej tego potrzebują. Bez wolontariuszy nie damy rady im pomóc! - mówi Olga Kaczmarek, liderka Szlachetnej Paczki w rejonie Praszka-Rudniki. - Ruszyły już także zgłoszenia potrzebujących pomocy rodzin. Można to zgłosić na stronie internetowej Szlachetnej paczki, a także przez szkoły czy przez instytucje takie, jak ośrodki opieki społecznej.

Nie tylko Stowarzyszenie Wiosna ma problem ze znalezieniem chętnych do pomocy i pracy. Taki sam problem mają niemal wszystkie organizacje pozarządowe.

W promowaniu idei wolontariatu ma pomóc Festiwal Impuls, który zostanie zorganizowany w Opolu w dniach 21-27 października.

- Promujemy wolontariat, który nie jest tylko poświęceniem, ale przede wszystkim poprawianiem świata, również dla siebie - mówi Maya Tomanik z Fundacji Geko, która jest współorganizatorem Festiwalu Impuls. - Organizujemy otwarte wolontariaty, w ramach których można spróbować działalności w różnych opolskich organizacjach. Wszystko po to, aby znaleźć taką formę wolontariatu, która nam najbardziej odpowiada.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nysa.naszemiasto.pl Nasze Miasto