Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W centrum Nysy zakwitła łąka. Cieszy oczy przechodniów i stanowi bazę pokarmową dla owadów

Anna Gryglas
Anna Gryglas
Wideo
od 16 lat
Zakwitły łąki, które gmina Nysa w ramach działań wzbogacających bioróżnorodność wysiała w centrum miasta.

Gmina Nysa stawia na ekologię!

W ramach działań wzbogacających bioróżnorodność, w centrum Nysy, kolejny już raz, wysiano kwietne łąki.

– Szczególnie dobre warunki do rozwoju znalazła ta przy ul. Bielawskiej. Kwitnące m.in. maki, chabry, złocienie, ogóreczniki, żmijowce oraz kilkanaście innych gatunków roślin cieszą oczy przechodniów a jednocześnie stanowią bazę pokarmową dla owadów – mówi Robert Giblak, naczelnik Wydziału Rozwoju Wsi i Ochrony Środowiska.

Źródło: Gmina Nysa

Jakie zalety mają łąki kwietne?

Kwietna łąka wspomaga bioretencję!
Złożony system korzeniowy roślin wiąże wodę deszczową w glebie, zatrzymując wilgoć zdecydowanie dłużej niż trawnik, dodatnio wpływa na bilans wód gruntowych. Jest suszo-odporna, praktycznie nie wymaga dodatkowego podlewania, gdyż rośliny tworzące kwietne łąki mają nawet 25 razy głębsze korzenie i lepszą zdolność wchłaniania wody niż trawnik. Zatrzymując w glebie wody opadowe, zmniejsza ich powierzchniowy spływ i ogranicza ryzyko podtopień, co często obserwujemy na powierzchniach uszczelnionych.

Kwietna łąka wzbogaca bioróżnorodność!
Jest schronieniem nawet dla 300 gatunków zwierząt: małych ssaków, gadów, płazów, owadów, oraz zapylaczy, w tym pszczół, które zbierając pyłek pełnią pożyteczną rolę w ekosystemie. Łąka stanowi dla nich miejsce do rozmnażania i schronienie. Jest bogata gatunkowo – może ją tworzyć nawet 60 gatunków różnych roślin, czyli zdecydowanie więcej, niż tworzy trawnik! Daje możliwość rozwoju kwietnych chwastów polnych, które w dobie intensywnego użytkowania pól znikają z rolniczego krajobrazu.

Kwietna łąka upiększa okolicę!
Wzbogaca estetykę terenu i urozmaica krajobraz dzięki dużemu zróżnicowaniu barw kwitnących kwiatów, których wygląd zmienia się dynamicznie wraz z porami roku. Wpływa na komfort życia, szczególnie w przestrzeni miejskiej, narażonej na niedostatek terenów zielonych, wpływa kojąco na emocje dzięki aromaterapii i grze kolorów.

Kwietna łąka oszczędzi nasz czas i pieniądze!
Nie wymaga częstego koszenia: 1-2 razy w roku, czyli kilka-kilkanaście razy mniej, niż trawnik. Ogranicza emisję spalin do środowiska, gdyż nie musimy jej regularnie kosić. Jest tańsza w założeniu i utrzymaniu niż trawnik. Możemy ją założyć w dowolnym miejscu, stosując odpowiednią mieszankę nasion. Poświęcimy jej znacznie mniej czasu na zabiegi pielęgnacyjne, niż trawnikowi.

Kwietna łąka jest ekologiczna!
Nie potrzebuje skomplikowanych nawozów. Nie wymaga stosowania pestycydów/ herbicydów. Tworzy lepszy mikroklimat na terenach miejskich. Filtruje wody opadowe i powietrze, w tym zatrzymuje pyły tworzące smog. Obniża temperaturę powietrza i zapobiega nagrzewaniu się powierzchni gleby – wspomaga walkę z tzw. miejską wyspą ciepła, szczególnie w upalne dni.

Źródło: gov.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nysa.naszemiasto.pl Nasze Miasto