Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Nysa pozyskała 15 milionów na rozwój strefy przemysłowej. Burmistrz: "To więcej miejsc pracy, więcej mieszkańców i więcej mieszkań"

Anna Gryglas
Anna Gryglas
Jednym z największych zakładów na terenie strefy przemysłowej jest Umicore.
Jednym z największych zakładów na terenie strefy przemysłowej jest Umicore. Krzysztof Strauchmann
Kolejne miliony trafią do nyskiej strefy ekonomicznej. Pójdą na rozbudowę kanalizacji na terenach przemysłowych w okolicy Radzikowic.

- Pozyskaliśmy ponad 15 MILIONÓW złotych na rozwój naszej strefy przemysłowej w Radzikowicach! - poinformował dziś Kordian Kolbiarz, burmistrz Nysy.

Pieniądze na rozwój strefy pochodzą z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. Zostaną przeznaczone na rozbudowę sieci kanalizacyjnej w obrębie strefy.

- Dzięki wsparciu rozbudujemy na strefie system zaopatrzenia w wodę i odbioru ścieków - potwierdza Kolbiarz.

W internetowym wpisie burmistrz podkreśla również, że rozwój strefy "to więcej miejsc pracy, więcej mieszkańców, więcej mieszkań i więcej pieniędzy w kasie gminy". To także, a może przede wszystkim ogromny atut w przyciąganiu do Nysy inwestorów.

Jednym z największych jest firma Umicore, która ostatnio otrzymała od burmistrza pozytywną decyzję środowiskową, która umożliwi jej rozbudowę. Według zamierzeń inwestora rozbudowa zakładu potrwa do 4 lat, a w pracach ma uczestniczyć do 1,5 tysiąca pracowników.

Powstaną trzy budynki, każdy o powierzchni 20 tysięcy metrów kwadratowych, do tego wewnętrzne drogi o długości 6,5 kilometra i infrastruktura techniczna.

W każdym budynku pomieści się 10 nowych linii produkcyjnych, wraz z piecem do spiekania wyrobu o wydajności wyższej, niż stosowane dotychczas.

Rocznie ma tu być przerabiane ponad 200 tysięcy ton prekursorów i surowców.

Przypomnijmy, że Belgowie pod Nysą tworzą materiały do produkcji baterii aut elektrycznych. Proces produkcji materiałów katodowych jest opatentowany przez Umicore i objęty ścisłą tajemnicą. Metale ciężkie i tzw. prekursory są tu przywożone w sterylnych warunkach, mieszane, a potem spiekane w piecach, w temperaturze tysiąca stopni.

W trakcie produkcji wykorzystywane są związki litu, tlenki i wodorotlenki niklu, kobaltu i manganu. Wszystko odbywa się jednak w sterylnie czystych i dobrze izolowanych pomieszczeniach, wyposażonych w filtry.

Powstały w ten sposób proszek służy do budowy baterii o takiej wielkości i parametrach, jakie zamówił producent auta elektrycznego.

Obecny zakład został oddany do użytku w 2022 roku zakład Umicore w Radzikowicach obecnie zajmuje 23 hektary terenu, jednak do firmy należy w tym rejonie w sumie 70 hektarów gruntów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sukces Neuralink - pacjent steruje komputerem siłą myśli

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nysa.naszemiasto.pl Nasze Miasto