Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

W godzinę od Nysy i dwie godziny od Opola dotrzesz do miejsca z hipnotyzującą panoramą i ciekawą historią. Pomysł nie tylko na ferie

Anna Gryglas
Anna Gryglas
Śnieżnik był destynacją turystyczną już od końca XVIII w.
Śnieżnik był destynacją turystyczną już od końca XVIII w. Robert Jamróz Photography/Fotopolska.eu
Śnieżnik należy do Korony Gór Polski oraz Korony Sudetów. To najwyższy szczyt graniczny po polskiej stronie w Sudetach Wschodnich oraz najwyższy szczyt Masywu Śnieżnika. Jest on bardzo popularnym celem wycieczek turystów nie tylko z całej Polski, ale również z Czech.

Śnieżnik należy do Korony Gór Polski oraz Korony Sudetów. To najwyższy szczyt graniczny po polskiej stronie w Sudetach Wschodnich oraz najwyższy szczyt Masywu Śnieżnika. Jest on bardzo popularnym celem wycieczek turystów nie tylko z całej Polski, ale również z Czech. Jest zdobywany zarówno latem jak i w okresie zimowym.

Schronisko

Śnieżnik był destynacją turystyczną już od końca XVIII w. a największy rozkwit turystyki w tym rejonie Sudetów rozpoczął się w 1838 roku. Turystyka w tym okresie była bardzo modna, a turyści wchodzili na Śnieżnik w celu podziwiania wschodów i zachodów słońca. W 1871 roku aby poprawić infrastrukturę turystyczną wzniesiono Schronisko na Hali pod Śnieżnikiem, które stoi tam do dzisiaj.

Wieża widokowa - historia

W latach 1895-99 Kłodzkie Towarzystwo Górskie wzniosło na szczycie 33,5-metrową kamienną wieżę. Budowla zaprojektowana przez wrocławskiego architekta Felixa Henry'ego, a wzniesiona przez budowniczego Emila Giessera, składała się właściwie z dwóch połączonych pseudoobronnych wież, niższej i wyższej.

Miały one symbolizować przyjaźń i braterstwo broni pomiędzy Niemcami i Austro-Węgrami, ale wieża "niemiecka" była wyższa, czym poczuli się dotknięci Austriacy. Dlatego w polemice działające po południowej stronie granicy Morawsko- Śląskie-Sudeckie Towarzystwo Górskie budując na Pradziadzie kolejną wieżę widokową, nazwało ją "Wieżą strażniczą Habsburgów".

Zmierzch śnieżnickiej budowli rozpoczął się po wojnie. Nie miała użytkownika, co spowodowało jej zniszczenie i dewastację. W 1973 roku ostatecznie wysadzono ją w powietrze, a w latach 90. głośno było o wybudowaniu nowej.

Nowa wieża

Nowy obiekt oficjalnie otwarto 26 września 2022 roku. Od tego momentu wieża widokowa na Śnieżniku została oficjalnie udostępniona zwiedzającym. Obiekt powstawał sezonowo w sumie przez 10 miesięcy, a elementy konstrukcyjne ponad 30-metrowej wieży transportowane były śmigłowcem.

Obiekt stanął na najwyższym szczycie polskich Sudetów Wschodnich oraz Masywu Śnieżnika, w miejscu poprzedniej, kamiennej wieży, tej, która została wysadzona. O budowę nowej od lat zabiegały lokalne władze.

Budowa wieży na szczycie Śnieżnika wzbudzała wiele kontrowersji, które rekompensuje rozpościerająca się z niej panorama.

Jak dotrzeć

Z Nysy można w okolice Masywu Śnieżnika dojechać w godzinę. Ze stolicy województwa zajmie to około dwóch godzin. W obu przypadkach najkrótsza trasa będzie prowadziła przez czeski Javornik, dlatego należy pamiętać o tym by koniecznie zabrać ze sobą dowody osobiste. Po przekroczeniu granicy należy kierować się na Lądek Zdrój, a potem Stronie Śląskie.


Szlaki

Którą trasę wybrać na najwyższy szczyt Masywu Śnieżnik? To najciekawsze propozycje z polskiej strony.

Z Przełęczy Puchaczówka

  • Przełęcz Puchaczówka – Czarna Góra – Hala pod Śnieżnikiem – Śnieżnik
  • Szlak: czerwony, zielony
  • Czas: 5 h

Ze Stronia Śląskiego

  • Stronie Śląskie – Hala pod Śnieżnikiem – Śnieżnik
  • Szlak: żółty, zielony
  • Czas: ok. 4 h

Z Kamienicy

  • Szlak: zielony
  • Czas: 5 h

Zobaczcie jakie piękne widoki roztaczają się z wieży widokowej na Śnieżniku i jak wyglądał dawniej ten szczyt!

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Kolumb był polskim księciem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nysa.naszemiasto.pl Nasze Miasto