Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Nysie i Kluczborku ruszyła kwalifikacja wojskowa. Kto musi się stawić?

Anna Gryglas
Anna Gryglas
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wezwani 19-latkowie, oprócz wypełniania ankiet, musieli przejść badania lekarskie i psychologiczne.

W poniedziałek ( 4 marca ) w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nysie ruszyła kwalifikacja wojskowa. Jej cel to dokonanie oceny zdolności do pełnienia czynnej służby wojskowej. Co ważne kwalifikacja wojskowa to nie jest to samo, co pobór do wojska.

- Dziś w Nysie rozpoczynamy kwalifikację wojskową dla osób, które kończą 19 rok życia. Ma ona na celu to, aby osobom stawiającym się do tej kwalifikacji w pierwszej kolejności założyć ewidencję wojskową, a następnie orzec zdolność do pełnienia czynnej służby wojskowej. Korzystamy także z okazji i chcemy zapoznać ewentualnych kandydatów z różnymi formami służby wojskowej, które oferują dziś Siły Zbrojne– informuje ppłk Andrzej Mudrak, szef Wojskowego Centrum Rekrutacji w Brzegu.

A jakie są to formy?

- Przede wszystkim staramy się tutaj zareklamować dobrowolną zasadniczą służbę wojskową, ale także terytorialną służbę wojskową. Oprócz tego są również możliwości rozpoczęcia zawodowej służby wojskowej bądź służby w ramach szkolenia Legii Akademickiej – precyzyjne ppłk Andrzej Mudrak.

Podczas kwalifikacji, oprócz wypełniania ankiet młodzi ludzie musieli przejść badania lekarskie i psychologiczne. Po nadaniu stopnia wojskowego szeregowego i przeniesieniu do pasywnej rezerwy każdy otrzymał zaświadczenie o stawieniu się do kwalifikacji wojskowej, uregulowanym stosunku do służby wojskowej oraz o orzeczonej zdolności do niej.

Jednym z pierwszych, którzy wzięli udział w kwalifikacji był Jeremiasz Fuldzik z Nysy.

- Na razie uczę się i służba wojskowa nie jest w moich planach, ale jest to bardzo zachęcająca opcja i z pewnością rozważę ją w przyszłości – mówił.

W poniedziałek ( 4 marca) ruszyły kwalifikacje w Nysie i Kluczborku. Na terenie całego kraju proces rozpoczął się na początku lutego i potrwa ona do końca kwietnia tego roku. Obejmie blisko 230 tysięcy osób.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nysa.naszemiasto.pl Nasze Miasto