Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

W Nysie trwa protest rolników. "Przepraszamy za utrudnienia, ale mamy Zielony Ład do obalenia"

Anna Gryglas
Anna Gryglas
Protest rolników w Nysie.
Protest rolników w Nysie. Anna Gryglas
W poniedziałek (12 stycznia) ok. godz. 10 rozpoczęła się blokada obwodnicy Nysy. Rolnicy spowolnili ruch na dwóch rondach i zwartymi szpalerami przejeżdżali przez miasto. -Ten protest jest dla nas ostatecznością. Walczymy o bezpieczeństwo żywieniowe dla Polski i Europy – mówią rolnicy.

Przepraszamy za utrudnienia, ale mamy Zielony Ład do obalenia – transparent z takim napisem ( i nie tylko) witał wjeżdżących do Nysy od strony Opola kierowców.

Protestujący rolnicy zablokowali obwodnicę Nysy na dwóch rondach w miejscach , gdzie DK 46 spotyka się z DK 41 oraz z ulicą Grodkowską w Nysie. Przejazd przez skrzyżowania był możliwy, ale ruch odbywał się w spowolnionym tempie. Dodatkowo szpalery ciągników rolniczych przemierzały miasto w spokojnym tempie, powodując utrudnienia w ruchu. Policja kierowała samochody na objazdy.

{cyt] - Jesteśmy tutaj, ponieważ pierwszy protest, który odbył się 24 stycznia nie przyniósł rezultatów. Mamy cały czas te same postulaty, sprzeciwiamy się polityce rolnej Unii Europejskiej, jesteśmy przeciwko wprowadzaniu Zielonego Ładu, nie tylko w Polsce, ale w całej UE. Drugi postulat jest taki, że sprzeciwiamy się napływowi produktów spoza Unii. Trzeci temat dotyczy ograniczaniu hodowli -mówił Maciej Maciuszek z Goraszowic, koordynator nyskiego protestu.[/cyt]

Przekonywał, że protest jest w interesie konsumentów.

- Żywność, którą my dostarczmy na rynek polski czy europejski jest zgodna z normami UE, a drugiej strony nikt nie mówi konsumentem, że wolny handel z krajami spoza UE to sprowadzenie żywności, która tych norm nie spełnia. To jest dla konsumenta bardzo ważne, a politycy o tym nie mówią. Inna sprawa, to aspekt ekonomiczny, bo my rolnicy nie jesteśmy w stanie rywalizować na równych zasadach z tymi, którzy są spoza UE, bo oni mają dużo większą wolność w produkcji. Na nas Zielony Ład wymusza ograniczenia w stosowaniu środków ochrony roślin czy nawozów, a cala związana z tym biurokracja tak się rozrosła, że mniej zajmujemy się produkcją żywności, a więcej biurokracją – mówi Maciuszek.

Protest rolników w Nysie rozpoczął się w poniedziałek ( 12 lutego) będzie trwał codziennie do piątku ( 16 lutego) w godzinach 10-17.

Blokada obwodnicy Nysy to część ogólnopolskiego protestu rolniczego, organizowanego przez Agrounię Michała Kołodziejczaka. Na Opolszczyźnie przyłączyły się do strajku także inne organizacje rolnicze.

- Protest nie jest skierowany przeciwko rządowi, ale przeciwko polityce Unii Europejskiej, a zwłaszcza przeciwko Zielonemu Ładowi i tzw. ekoschematom dla rolnictwa – tłumaczył przed jego rozpoczęciem Arkadiusz Kożuszko, pełnomocnik Agrounii na Opolszczyźnie. – Domagamy się też wprowadzenia rozwiązań ograniczających import produktów rolnych z Ukrainy.

Gdzie jeszcze są protesty?
Opolska Agrounia oficjalnie zgłosiła zamiar protestów we wszystkich powiatach województwa opolskiego. Między innymi zgłoszono blokadę jednego pasa autostrady A4 w rejonie węzła Opole Zachód (9 i 19 lutego), blokadę wjazdów na autostradę w Olszowej, Przylesiu, blokadę węzła Opole Południe.

Co na to kierowcy?
Blokujący obwodnice Nysy rozdawali ulotki przejeżdżającym przez skrzyżowanie kierowcom. Nie było widać awantur, a zapytani przez nas kierowcy popierali protest.

- To jest uciążliwe, ale rozumiem dlaczego to robią. O protestach było głośno wcześniej dlatego zarezerwowałem więcej czasu na przejazd. Nie może być tak, że nasi rolnicy tracą kosztem rolników spoza UE tylko dlatego, że mają bardziej wyśrubowanej normy jakości.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Reportaż Śląski Związek Rolników Strajk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nysa.naszemiasto.pl Nasze Miasto