Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowa ustawa o emeryturach pomostowych. Przejście ku lepszym warunkom pracy i zabezpieczeniu dla pracowników

Mateusz Majnusz
Mateusz Majnusz
Nowa ustawa o emeryturach pomostowych, która została właśnie podpisana, jest dowodem na skuteczność działań NSZZ „Solidarność”.
Nowa ustawa o emeryturach pomostowych, która została właśnie podpisana, jest dowodem na skuteczność działań NSZZ „Solidarność”. Dariusz Brzęczek
Prezydent Andrzej Duda podpisał nową ustawę o emeryturach pomostowych oraz innych kluczowych zmianach, które przynoszą długo oczekiwane zmiany w prawie pracy. Przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” Śląska Opolskiego Dariusz Brzęczek, podkreśla, że te zmiany stanowią kamień milowy w zapewnieniu godnych warunków pracy i zabezpieczenia dla pracowników w kraju.

Obecnie emerytury pomostowe przysługują tylko tym osobom, które wykonywały pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze przed 1 stycznia 1999 roku. Zgodnie z nowymi przepisami, emerytury pomostowe zostają rozszerzone na wszystkich uprawnionych pracowników, niezależnie od momentu, w którym rozpoczęli pracę w tych specjalnych warunkach. Przewodniczący Dariusz Brzęczek podkreśla, że ta zmiana jest długo oczekiwanym krokiem, który pomoże zapewnić godne warunki emerytalne dla większej liczby pracowników.

- Po zmianie przepisów faktyczną ochronę przed zwolnieniem zyskają pracownicy, których stosunek pracy podlega szczególnej ochronie, m.in. kobiety w ciąży, matki karmiące, SIP-owcy, osoby w wieku przedemerytalnym, czy działacze związków – wylicza Dariusz Brzęczek.

Nowe przepisy umożliwiają tym pracownikom dalsze świadczenie pracy w przypadku zwolnienia, aż do czasu rozstrzygnięcia sprawy przez sąd.

- Jest to istotny krok ku większej stabilności zatrudnienia dla osób, które są szczególnie narażone na ryzyko utraty pracy – tłumaczy przewodniczący Brzęczek.

Większe bezpieczeństwo pracowników i lepsze wynagrodzenia

Zmiany te są również korzystne dla związków zawodowych. W ramach nowelizacji podniesiono limit odliczenia od dochodu składek członkowskich na rzecz związków zawodowych z 500 zł do 840 zł rocznie.

- Jest to ważny krok dla umocnienia pozycji związków i umożliwienia im efektywnego działania na rzecz pracowników – podkreśla przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” Śląska Opolskiego.

Przewodniczący Brzęczek zaznacza również, że dzięki staraniom Solidarności, wyłączony zostaje z płacy minimalnej dodatek za pracę w warunkach szczególnych i pracy o szczególnym charakterze. Wcześniej, m.in. dzięki staraniom Solidarności, z płacy minimalnej wyłączono dodatek za pracę w nocy oraz dodatek stażowy.

Wspomniane zmiany to część większego planu działań na rzecz pracowników, który został zawarty w porozumieniu podpisanym między rządem a NSZZ "Solidarność" w czerwcu tego roku. Dariusz Brzęczek przypomina, że porozumienie to przyniosło również korzyści dla pracowników Domów Pomocy Społecznej, którzy otrzymują dodatek w wysokości 600 zł brutto od kwietnia do końca 2023 roku.

- Te zmiany są efektem długotrwałych starań "Solidarności" i rządu, mających na celu stworzenie bardziej sprawiedliwego i godnego środowiska pracy dla wszystkich pracowników – podkreśla przewodniczący Brzęczek.

Związki zawodowe wciąż odgrywają ważną rolę w społeczeństwie

Na koniec przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” Śląska Opolskiego zwraca uwagę, że w obliczu zmieniającego się środowiska pracy i coraz bardziej skomplikowanych wyzwań, rola związków zawodowych wciąż pozostaje niezmiennie istotna.

Nowa ustawa o emeryturach pomostowych, która została właśnie podpisana, jest dowodem na skuteczność działań NSZZ „Solidarność”. Ta organizacja od lat walczy o lepsze warunki pracy, godne wynagrodzenia i większe zabezpieczenie dla pracowników. Teraz, poprzez wprowadzenie tych długo wyczekiwanych zmian, udowadnia, że związki zawodowe są nadal kluczowym ogniwem w obronie praw pracowników oraz w budowaniu bardziej sprawiedliwego i równego społeczeństwa.

Ustawa ta jest jednym z dowodów na to, że współpraca między rządem a związkami zawodowymi może przynosić realne i pozytywne rezultaty dla wszystkich obywateli.

Nowa ustawa o emeryturach pomostowych, która została właśnie podpisana, jest dowodem na skuteczność działań NSZZ „Solidarność”.
Nowa ustawa o emeryturach pomostowych, która została właśnie podpisana, jest dowodem na skuteczność działań NSZZ „Solidarność”. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Jakich benefitów oczekują polscy pracownicy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nowa ustawa o emeryturach pomostowych. Przejście ku lepszym warunkom pracy i zabezpieczeniu dla pracowników - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na nysa.naszemiasto.pl Nasze Miasto