Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Forum Lokalnego Biznesu w Nysie. To miasto z dużym inwestorem i uczelnią państwową, na progu nowego otwarcia

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Forum Lokalnego Biznesu zawitało do Nysy, kolejnego miasta regionu opolskiego. Swoje plany niedawno ogłosił tu kolejny duży inwestor, ale duże inwestycje otwierają nowe szanse dla mniejszych firm. Miasto przygotowuje także rozwój infrastruktury społecznej.

Przed rokiem w Radzikowicach koło Nysy, na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Invest Park”, rozpoczął produkcję zakład, produkujący materiały katodowe do akumulatorów samochodów elektrycznych, wybudowany przez belgijską firmę Umicore.

W październiku tego roku kolejny inwestor, spółka IONWAY, zapowiedział budowę drugiego, jeszcze większego zakładu materiałów katodowych, tuż obok Umicore. Budowa nowego zakładu będzie kosztować 1,7 miliarda euro. Obecnie przygotowywany jest teren i trwają formalności związane z uzyskaniem pozwoleń budowlanych. Prace mają ruszyć bezpośrednio po uzyskaniu zgód. Pierwsza produkcja planowo rozpocznie się w 2025 roku. Docelowo miejsce pracy znajdzie tu 900 osób.

Wiceburmistrz Nysy Marek Rymarz, otwierając Forum Lokalnego Biznesu w Nysie, stwierdził, że część pieniędzy przeznaczonych na tę inwestycję trafi także do lokalnych firm. Tak duża budowa będzie potrzebować podwykonawców i dostawców. Mniejsze lokalne firmy będą miały też zlecenia, związane z późniejszą obsługą IONWAY. Miejskie władze spodziewają się, że dobrze płatne miejsca pracy przyciągną wykwalifikowanych pracowników z całej Polski.

- Wiosną 2024 roku przygotowujemy przetargi terenów pod budownictwo wielorodzinne, bo będą się tu osiedlać pracownicy nowych firm – mówił w trakcie forum wiceburmistrz Marek Rymarz. – Nysa i możliwości jakie stwarza nasze miasto, zaczynają być dostrzegane w kraju. Mówi się wręcz o „otwarciu nyskim”.

- Nowa fabryka to ogromna dźwignia rozwojowa dla nas i całego regionu – pisał w mediach społecznościowych Kordian Kolbiarz, burmistrz Nysy. - Tego typu ogromne inwestycje powodują bowiem rozpoczęcie budowy nowych domów, mieszkań, hoteli, restauracji i sklepów. Jednak to co najważniejsze, to to, że będzie nas czyli mieszkańców Nysy, coraz więcej!

Uczelnia to klucz do sukcesu Nysy

Drugim atutem Nysy jest Państwowa Akademia Nauk Stosowanych, która jest świetnym partnerem dla biznesu. Nyska PANS kształci 2 tysiące studentów na 22 kierunkach studiów, nie tylko technicznych.

- Pomagamy przy pozyskaniu wykwalifikowanych pracowników. Pomagamy w dalszej edukacji – mówi do uczestników forum prof. Przemysław Malinowski, rektor Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Nysie.

- Uczelnia, to często klucz do sukcesu przy staraniach o pozyskanie inwestora – dodawał wiceburmistrz Nysy Marek Rymarz, deklarując, że samorząd lokalny jest otwarty na rozwiązania innowacyjne, a inwestorów zachęca lokalnymi zwolnieniami od podatku od nieruchomości.

Tereny inwestycyjne przy północnej obwodnicy Nysy posiadają jeszcze rezerwę dla kolejnych firm.

Natomiast w samym mieście powstaje jedna z sześciu hal produkcyjnych, budowanych pod wynajem przez WSSE „Invest Park”. W hali o powierzchni łącznej ponad 5 tysięcy metrów kwadratowych możliwe jest wynajęcie powierzchni modułowych, zgodnie z własnymi potrzebami firmy. Hala będzie miała także część administracyjno – biurową. Budowa wszystkich hal wchodzi na etap końcowy.

- Mamy w swojej ofercie tereny inwestycyjne w Nysie, Paczkowie, Otmuchowie, Skoroszycach, ale oferujemy także pomoc i pośrednictwo w pozyskaniu terenu w innych gminach – mówiła w trakcie debaty Forum Lokalnego Biznesu Beata Rzemyszkiewicz, dyrektor Departamentu Obsługi inwestora w WSSE „Invest Park”. – Zakład Umicore, to bardzo duży akcelerator dla rozwoju lokalnego biznesu. Podobnym przykładem jest zakład Toyoty w Wałbrzychu.

Kto chce się rozwijać, dostanie wsparcie

Szeroką ofertę wsparcia dla firm, szukających zagranicznych rynków zbytu, przedstawił Witold Rygorowicz, ekspert Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu z biura w Opolu. PAIiH posiada sieć 56 biur zagranicznych. Doradza przy wyborze rynków zbytu, pomaga sprawdzić zagranicznych partnerów, ale też proponuje wsparcie finansowe, ubezpieczenie kredytów eksportowych i inne, podobne mechanizmy. PAIiH organizuje też polskie ekspozycje na zagranicznych targach i wystawach, tak więc za jej pośrednictwem polskie firmy mogą się w ten sposób promować. Już trwa nabór chętnych, którzy chcą się znaleźć na polskim stanowisku wystawy Expo 2025 w Osace w Japonii.

Dużą ofertę pomocy dla firm, w tym także udzielania pożyczek i grantów, przedstawił w Nysie także Adam Aniszewski z Agencji Rozwoju Przemysłu. ARP uruchomiła niedawno specjalny biznes portal dla przedsiębiorców. Po wpisaniu swojego numeru NIP firmy można tam uzyskać informację o dostępnych programach pomocowych dla konkretnej branży, o terminach naboru wniosków, instytucjach zarządzających funduszami itp.

Partnerem strategicznym Forum Lokalnego Biznesu jest Polska Agencja Inwestycji i Handlu. Partnerzy główni to Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna „INVEST-PARK”, operator programu Polska Strefa Inwestycji w powiecie opolskim, Polska Strefa Inwestycyjna, Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna oraz Agencja Rozwoju Przemysłu Spółka Akcyjna.
Partnerami wspierającymi zostali VOLVO CAR WROCŁAW-BIELANY Autoryzowany Dealer Volvo, Gmina Kluczbork, powiat kluczborski, VSB, Salon Toyota Szic Opole jedyny autoryzowany dealer marki Toyota na Opolszczyźnie oraz Politechnika Opolska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Forum Lokalnego Biznesu w Nysie. To miasto z dużym inwestorem i uczelnią państwową, na progu nowego otwarcia - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na nysa.naszemiasto.pl Nasze Miasto