Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Będzie rozbudowa sieci gazowej na Opolszczyźnie. Sprawdź, w których miejscowościach. Gaz-System przeprowadzi nowe inwestycje w 2024 roku

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Na Opolszczyźnie rozbudowana zostanie sieć gazowa.
Na Opolszczyźnie rozbudowana zostanie sieć gazowa. Sławomir Draguła
Będą nowe odcinki gazociągów i nowe stacje gazowe na Opolszczyźnie. Ogólnopolski operator sieci gazowych zamierza w tym roku przeprowadzić kilka dużych inwestycji w naszym regionie. Chodzi o poprawę bezpieczeństwa i lepsze zaopatrzenie w gaz ziemny południowej Opolszczyzny.

Jak zapowiada Gaz-System, państwowa spółka, która zarządza siecią gazociągową w Polsce, w najbliższych latach na terenie województwa opolskiego, zapanowano kilka poważnych i mniejszych inwestycji.

Przygotowania do budowy infrastruktury liniowej są bardzo czasochłonne i żmudne, dlatego niektóre zadania zaplanowano na kolejne lata.

  • Nowy odcinek gazociągu o długości około 900 m i średnicy 100 mm zostanie ułożony w miejscowościach Ścinawa Nyska i Ścinawa Mała na granicy gminy Nysa i gminy Korfantów. Zastąpi on istniejący fragment gazociągu do Korfantowa. Nowa linia pobiegnie nieco dalej od istniejących zabudowań, będzie też przeprowadzony pod dnem rzeki Ścinawy Niemodlińskiej, bo dotychczasowy biegnie nad korytem rzeki. To wszystko poprawi bezpieczeństwo eksploatacji gazociągu.
  • W Głuchołazach przy ul. Powstańców wybudowana zostanie nowa stacja gazowa.
  • W Nysie na gazociągu relacji Nysa – Prudnik zabudowany będzie kątowy zespół zaporowo-upustowy. Zapewni on możliwość drugostronnego zasilenia stacji gazowej w Nysie przy ul. Piłsudskiego również z gazociągu Obrowiec -Racibórz. To zwiększy gwarancję dostaw gazu dla odbiorców z rejonu Nysy.
  • W tym roku Gaz - System spodziewa się uzyskać pozwolenie na budowę nowego gazociągu relacji Prudnik – Głuchołazy o długości 14,5 km, średnicy 200 mm i ciśnieniu 8,4 MPa. Obecnie projekt znajduje się w fazie uzyskiwania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach inwestycji. Zakończenie robót budowlanych tego gazociągu przewidywane jest na początku roku 2027.

- Realizacja tych inwestycji ma na celu przede wszystkim zwiększenie bezpieczeństwa eksploatacji obiektów gazowych i gazociągów oraz poprawę ich parametrów technicznych – informuje Iwona Dominiak, rzecznik prasowy Gaz - System. - Dzięki temu podniesie się stabilność funkcjonowania systemu przesyłowego i pewność dostaw do odbiorców. Efektem prowadzonych i planowanych działań inwestycyjnych będzie także zwiększenie ilości przesyłanego gazu, który zasili obecne i nowe firmy działające w strefie ekonomicznej w miejscowości Głuchołazy oraz odbiorców na terenie powiatów nyskiego i prudnickiego.

Gaz–System opracowuje także projekt dużego gazociągu relacji Lewin Brzeski – Nysa wraz z odgałęzieniem do Grodkowa. Chodzi o „dużą rurę” o średnicy pół metra i długości kilkudziesięciu kilometrów.

W marcu 2023 roku Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Opolu wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla realizacji i eksploatacji tego przedsięwzięcia, a w lipcu wojewoda opolski wydał decyzję o ustaleniu lokalizacji inwestycji.

Decyzja o uruchomieniu budowy gazociągu Lewin Brzeski – Nysa oraz gazowej stacji systemowej w Nysie- Hanuszowie zostaną podjęte po uzyskaniu kompletu pozwoleń administracyjnych.

- Planowany gazociąg Lewin Brzeski – Nysa zastąpi istniejącą infrastrukturę przesyłową i umożliwi dostawy gazu do rozwijającej się strefy ekonomicznej w województwie opolskim – informuje Iwona Dominiak, rzecznik Gaz – System. - Inwestycja wpłynie również na poprawę przepustowości polskiego systemu przesyłowego gazu ziemnego oraz wzrost znaczenia gospodarczego tej części Polski.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Będzie rozbudowa sieci gazowej na Opolszczyźnie. Sprawdź, w których miejscowościach. Gaz-System przeprowadzi nowe inwestycje w 2024 roku - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na nysa.naszemiasto.pl Nasze Miasto