Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ptasia grypa na Opolszczyźnie. Całą hodowlę trzeba było wybić

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Ptasia grypa w gminie Biała w niewielkiej hodowli obejmującej 79 kur i gęsi.
Ptasia grypa w gminie Biała w niewielkiej hodowli obejmującej 79 kur i gęsi. Fot. Pawel Relikowski / Polskapresse
79 kaczek i kur z niekomercyjnej hodowli w gminie Biała trzeba było wybić po ujawnieniu ptasiej grypy. Teren został zdezynfekowany.

Zakaźną chorobę ptaków ujawniono pod koniec maja w niewielkiej hodowli ptaków obejmującej 79 kur i gęsi ze wsi Miłowice w gminie Biała.

Właściciel stada zaniepokoił się przypadkami padnięć wśród drobiu i wezwał lekarza weterynarii.

Próbki wysłane do Instytutu Weterynarii w Puławach potwierdziły ptasią grupę. Specjalistom nie udało się ustalić jednoznacznie, jak doszło do zakażenia. W pobliżu nie ma zbiorników wodnych, gromadzących migrujące dzikie ptactwo.

Jak informuje Franciszek Kobylański, powiatowy lekarz weterynarii w Prudniku całe stado z Miłowic trzeba było wybić, a teren zdezynfekowano. Zawiadomione zostały także lokalne władze i inni hodowcy.

- Od tego czasu minęło już 10 dni i nie mamy niepokojących informacji, żeby zakaźna choroba się pojawiła się gdzieś indziej w okolicy – mówi Franciszek Kobylański.

To 334 ognisko ptasiej grypy w Polsce w tym roku

Większość przypadków występuje jednak na Mazowszu, Warmii i w Wielkopolsce. Służby weterynaryjne apelują o przestrzeganie zasad higieny w hodowli i bezwzględne izolowanie ptaków domowych od dzikich.

Ptasia grypa to niezwykle zakaźna i zaraźliwa choroba wirusowa drobiu. Chorobę wywołują niektóre szczepy podtypów H5 i H7 wirusa grypy typu A.

Najbardziej prawdopodobnym źródłem zakażenia drobiu domowego jest bezpośredni lub pośredni kontakt z wędrującymi ptakami dzikimi, zwykle ptactwem wodnym. Rozprzestrzenienie wirusa może następować również poprzez zanieczyszczoną paszę, wodę, nawóz, ściółkę, sprzęt i środki transportu. Bardzo ważną rolę w rozprzestrzenianiu wirusa grypy ptaków odgrywa człowiek, który poprzez zanieczyszczone ubranie, obuwie, sprzęt i produkty może przyczynić się do przenoszenia choroby.

Wirus ptasiej grypy nie jest groźny dla ludzi.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ptasia grypa na Opolszczyźnie. Całą hodowlę trzeba było wybić - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na prudnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto