Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Ruszyła modernizacja drogi krajowej nr 40 w Głuchołazach. Na początek rozebrano stuletni budynek pod przyszłe rondo

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Tak wyburzano charakterystyczną kamienicę przy ul. Andersa 1 w Głuchołazach.
Tak wyburzano charakterystyczną kamienicę przy ul. Andersa 1 w Głuchołazach. Ewa Strauchmann
Z krajobrazu Głuchołaz zniknął charakterystyczny budynek przy drodze krajowej do granicy z Czechami. Na jego miejscu powstanie nowe rondo.

Kamienica z końca XIX wieku była przeznaczona na mieszkania i ostatnio na gabinety lekarskie. Po wydaniu pozwolenia na przebudowę drogi krajowej nr 40 w Głuchołazach lokatorzy dostali odszkodowania i wyprowadzili się.

W najtrudniejszej sytuacji znalazła się rodzina, która przed laty kupiła swoje mieszkanie za kredyt hipoteczny we frankach szwajcarskich.

Po zmianie kursu franka ich kredyt znacznie wzrósł i mimo wieloletniej spłaty, to bank przejął większość ich odszkodowania.

Na początku tygodnia ruszyła rozbiórka, w czwartek 26 października budynek właściwie przestał istnieć. Pozostaną po nim zdjęcia i nagrania filmowe, bowiem w czasie powodzi w 1997 roku most i sąsiednia kamienica stały się nieformalną wizytówką Głuchołaz.

Tak licznie były uwieczniane w reportażach z powodzi.

Rozbiórka i przygotowanie placu pod budowę nowego ronda i mostu, to początek dużej przebudowy prawie kilometrowego odcinka DK 40 w centrum Głuchołaz.

Prace prowadzi konsorcjum opolskich firm Himmel i Papesch oraz Lewar, które wygrało przetarg GDDKiA za kwotę 38 milionów złotych.

Do przebudowy idzie odcinek liczący 900 metrów z ulicami Bohaterów Warszawy, Skłodowskiej, Sikorskiego i Kraszewskiego w ścisłym centrum miasta. Przebudowanych zostanie siedem skrzyżowań.

Obok miejskiego szpitala powstanie skrzyżowanie z sygnalizacją świetlną. Wybudowany po wojnie most Andrzeja zostanie wyburzony i wybudowany od nowa. Będzie wyższy od obecnego, aby pomieścić pod mostem nawet tysiącletnie wody powodziowe. Na czas budowy obok powstanie most tymczasowy.

Przez dwa lata ruch przez miasto i oraz tranzyt do granicy państwa w Mikulovicach będzie utrudniony.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sukces Neuralink - pacjent steruje komputerem siłą myśli

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nysa.naszemiasto.pl Nasze Miasto