MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

W Nysie powstaje Branżowe Centrum Umiejętności za 12 milionów. Pomieści sześć nowoczesnych pracowni dla budownictwa

Anna Gryglas
Anna Gryglas
W Nysie powstaje Branżowe Centrum Umiejętności.
W Nysie powstaje Branżowe Centrum Umiejętności. Anna Gryglas
Branżowe Centra Umiejętności (BCU) to nowość w systemie polskiej oświaty. Mają pełnić funkcję zaawansowanych technologicznie ośrodków kształcenia, szkolenia i egzaminowania w danej branży. Jedno z nich powstaje w Nysie.

Branżowe Centra Umiejętności (BCU) to nowość w systemie polskiej oświaty. Mają pełnić funkcję zaawansowanych technologicznie ośrodków kształcenia, szkolenia i egzaminowania w danej branży.

Jedno z takich miejsc powstaje przy Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nysie. Specjalnością szkoły od zawsze były zawody mechaniczne, potem doszły elektryczne i graficzne. Nigdy jednak nie mogła ona rozwinąć skrzydeł w obszarze zawodów budowlanych.

- Nie mieliśmy odpowiedniej bazy. Pracownie, którymi dysponujemy nie spełniają standardów związanych z kształceniem w zawodzie montera zabudowy. Aby rozwiązać ten problem dostępności tej powstał pomysł stworzenia Branżowego Centrum Umiejętności – mówi Henryk Mamala, dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nysie.

Centrum powstanie w będących w zarządzie Starostwa Powiatowego w Nysie budynkach przy ul. Rodziewiczówny 1. Olbrzymie gmachy po przebudowie i adaptacji pomieszczą nowoczesne pracownie w tym architektury czy projektowania 3D. Jedna z pracowni będzie miała np. antresolę, po ty by można w niej było rozstawić 12-metrowe rusztowanie.

Koszt inwestycji to prawie 12 milionów złotych. Nyskie będzie BCU ma przygotowywać kadry dla budownictwa w dziedzinie „Prace wykończeniowe”. Ma być miejscem, w którym będzie można zdobywać wiedzę, umiejętności, a także podnosić kwalifikacje zawodowe.

Na jakim etapie są prace?

- Mamy stan surowy zamknięty. Jest więźba dachowa, za nami roboty wyburzeniowe, stoją ścinaki działowe. Przystępujemy do wykonania instalacji wewnętrznych.

Zgodnie z harmonogramem adaptacja pomieszczeń ma się zakończyć 31 grudnia 2024 roku, a od 1 stycznia 2025 powinno ruszyć Branżowe Centrum Umiejętności już w wyremontowanych pomieszczeniach.

Inwestycja jest realizowana przez Powiat Nyski przy współpracy Polskiej Izby Budownictwa oraz Opolskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa.

Jej koszt to prawie12 milionów złotych z czego 9 432 898 zł to dofinansowanie w ramach Krajowego Planu Odbudowy, resztę dokłada Starostwo Powiatowe w Nysie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nysa.naszemiasto.pl Nasze Miasto