MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

12 milionów na Branżowe Centrum Umiejętności w Nysie. Będzie ogromne! Na jakim etapie są prace?

Anna Gryglas
Anna Gryglas
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Branżowe Centra Umiejętności (BCU) są nowością w systemie polskiej oświaty. To zaawansowane technologicznie ośrodki kształcenia, szkolenia i egzaminowania w danej branży.

Branżowe Centra Umiejętności (BCU) są nowością w systemie polskiej oświaty. To zaawansowane technologicznie ośrodki kształcenia, szkolenia i egzaminowania w danej branży.

Jedno z takich miejsc powstaje w Nysie, a koszt jego budowy to prawie 12 milionów złotych. Nyskie będzie BCU ma przygotowywać kadry dla budownictwa w dziedzinie „Prace wykończeniowe”. Ma być miejscem, w którym będzie można zdobywać wiedzę, umiejętności, a także podnosić kwalifikacje zawodowe.

Centrum powstanie w będących w zarządzie Starostwa Powiatowego w Nysie budynkach przy ul. Rodziewiczówny 1. Olbrzymie gmachy po przebudowie i adaptacji pomieszczą nowoczesne pracownie w tym architektury czy projektowania 3D.

Na jakim etapie są prace?

- Zakończyły się prace wyburzeniowe. Rozpoczęte są bardzo zaawansowane prace na konstrukcji dachowej, jedna połać dachu została już przełożona, obecnie trwają prace na środkowej części. W piątek zalano pierwszy strop, została jeszcze połowa drugiego stropu – relacjonuje Henryk Mamala, dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nysie.

Zgodnie z harmonogramem adaptacja pomieszczeń ma się zakończyć 31 grudnia 2024 roku, a od 1 stycznia 2025 powinno ruszyć Branżowe Centrum Umiejętności już w wyremontowanych pomieszczeniach.
Inwestycja jest realizowana przez Powiat Nyski przy współpracy Polskiej Izby Budownictwa oraz Opolskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa.

Jej koszt to 11 milionów złotych z czego 9 432 898 zł to dofinansowanie w ramach Krajowego Planu Odbudowy, resztę dokłada Starostwo Powiatowe w Nysie.

Zgodnie z założeniem nyskie BCU ma być mocnym wsparciem kształcenia zawodowego. Umiejętności będą tu zdobywali uczniowie, studenci i dorośli.

- Obiekt pomieści sześć pracowni tematycznych z zakresu budownictwa m.in. z modelowania 3D i architektoniczna. Te pracownie także posłużą nam aby zorganizować tam centrum egzaminacyjne dla powiatu nyskiego – dodaje Mamala.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nysa.naszemiasto.pl Nasze Miasto