MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Tężnia w Nysie znowu działa! W ubiegłym sezonie zrobiła furorę wśród mieszkańców

Anna Gryglas
Anna Gryglas
Wideo
od 16 lat
To miejsce ma właściwości lecznicze dzięki aerozolowi wytwarzanemu przez spływającą po tarninie solankę. Nyską tężnię znów po zimowej przerwie odwiedzają seniorzy i rodziny z dziećmi. Można z niej korzystać za darmo.

Nyska tężnia powstała w centrum miasta, na placu Paderewskiego. Obiekt ma pełnić funkcję rekreacyjną i wypoczynkową stanowiąc bezpłatną, ogólnie dostępną dla mieszkańców atrakcję. Właśnie uruchomiono go po zimowej przerwie.

– Tężnia jest obiektem o charakterze uzdrowiskowym. Stanowi taki naturalny, leczniczy inhalator, przeznaczony do wytwarzania mgły wodnej, aerozolu o właściwościach leczniczych. Mikroklimat, który wytwarza taka tężnia na przykład pozytywnie wpływa na drogi oddechowe – mówi Piotr Bobak, sekretarz miasta Nysa.

Obiekt został zaprojektowany w kształcie prostokąta o wymiarach 15 x 6 m o wysokości około 6,5 metra. Jego konstrukcja została wykonana z drzewa modrzewiowego, a do wypełnienia szkieletu użyto wiązek tarniny.

Dodatkowo w ramach zagospodarowania terenu wykonano dojścia do obiektu zainstalowano ławki, kosze na śmieci, stojaki na rowery oraz tablice informacyjne. Wykonano również oświetlenie obiektu oraz instalacje monitoringu.

- Obiekt powstał na prośbę różnych środowisk, ale są to głównie środowiska senioralne -mówi Bobak.

Inwestycja została sfinansowana z budżetu gminy, a jej wartość 1,4 mln zł.

Tężnia została otwarta 1 czerwca. Uroczystość miała formę pikniku z licznymi atrakcjami.

Tężnia będzie działa sezonowo, w godzinach od 9:00 do 20:00. Tu przy wejściu do tężni znajduje się regulamin, który dokładnie określa warunki korzystania z obiektu.

Tężnia solankowa stworzy w obrębie korzystny dla zdrowia mikroklimat. Wdychanie solanki wspomaga leczenie chorób przewlekłych układu oddechowego oraz krążenia, a także pomaga im zapobiegać. Poprawia także funkcjonowanie układu odpornościowego. Nie oznacza to jednak, że bez ograniczeń może korzystać z niej każdy.

Przeciwwskazania - o czym in formuje regulamin obiektu - do korzystania z tężni solankowych to:

  • Nadwrażliwość na jony zawarte w solance
  • Zaawansowana astma oskrzelowa
  • Gorączka
  • Choroby niewydolności naczyń wieńcowych serca
  • Stan po świeżo przebytym zawale
  • Choroby nowotworowe

Nyska tężnia jest drugim tego typu obiektem na terenie powiatu. Od 2018 r. funkcjonuje tężnia solankowa w Głuchołazach, kolejna powstała ostatnio w Opolu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nysa.naszemiasto.pl Nasze Miasto