Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Będzie nowa trasa kolejowa prowadząca do granicy polsko-czeskiej? Takiej linii chcą władze województwa ołomunieckiego

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Dworzec kolejowy w czeskim Jeseniku. Stąd można dojechać do Głuchołaz, ale także do Brna czy Pragi.
Dworzec kolejowy w czeskim Jeseniku. Stąd można dojechać do Głuchołaz, ale także do Brna czy Pragi. Krzysztof Strauchmann
Budowa tunelu pod górskim pasmem Jeseników otwiera nowe możliwości podróżowania na pograniczu. Czeskie władze mają pomysł na kolejne połączenia kolejowe przy granicy polsko-czeskiej.

Marszałek województwa Ołomunieckiego Josef Suchanek poinformował dziennikarzy, że jeszcze we wrześniu ma być gotowe studium wykonalności dla nowego połączenia kolejowego Zabreh – Jesenik.

Już znane są koszty jego budowy - to astronomiczna kwota 18-19 miliardów koron czyli ok. 3,5 miliarda złotych. Tak duży projekt może być wykonany tylko, jeśli włączy się w niego czeski.

Szanse zwiększa też partnerstwo Polski. Marszałek Suchanek chciały bowiem, żeby nową linie kolejową doprowadzić aż do granicy państwa w Głuchołazach i skutecznie połączyć z polską siecią kolejową.

Stara trasa górskiej kolei

Od 130 lat przez Głuchołazy prowadzi tranzytowa linia kolejowa Jesenik – Krnov. Cztery pary czeskich pociągów osobowych dziennie zatrzymują się na dworcu kolejowym w Głuchołazach, ale dalej przesiąść się nie można, bowiem z Głuchołaz do Nysy kursują tylko dwa pociągi i to tylko w sobotę i niedzielę.

Na dodatek linia kolejowa z Głuchołaz do Jesenika i dalej do Zabrehu jest poprowadzona górską i krętą trasą przez przełęcz Ramzova.

Podróż z Jesenika do Ołomuńca pociągiem trwa ponad 3 godziny i jest atrakcyjna tylko turystycznie, ale nie czasowo.

Pociągiem pod górami

Studium nowego połączenia wyznacza zupełnie nowy przebieg linii. Z wioski Petrov nad Desnou prowadzi doliną rzeki Desny, wchodzi w podziemny tunel pod przełęczą Czerwonohorską i biegnie prosto do Jesenika.

To skraca czas przejazdu do 55 minut. Gdyby taką linię połączyć ze zmodernizowaną linią Opole – Nysa, czas podróży pociągiem z Opola do Ołomuńca może się skrócić do 2,5 godziny (samochodem co najmniej 3 godziny).

- To ważny projekt dla rozwoju całej północnej części województwa ołomunieckiego. Jeśli nowa linia nie byłaby tylko regionalna, ale prowadziła do Polski, to miałoby znaczenie ogólnoeuropejskie – powiedział dziennikarzom marszałek Josef Suchanek.

Według obecnie obowiązujących ustaleń międzyrządowych Polski i Czech, oba kraje koncentrują się na projekcie budowy kolei szybkich prędkości Katowice – Ostrawa.

Prowadzone są także prace koncepcyjne nad budową nowego połączenia Wrocław – Praga przez Hradec Kralove. Oba omijają województwo opolskie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sukces Neuralink - pacjent steruje komputerem siłą myśli

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Będzie nowa trasa kolejowa prowadząca do granicy polsko-czeskiej? Takiej linii chcą władze województwa ołomunieckiego - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na nysa.naszemiasto.pl Nasze Miasto