Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Bloki na terenie dawnego poligonu w Nysie. Jest wniosek o lokalizację w mieście kolejnego osiedla na około 350 mieszkań

Redakcja
W Nysie w ciągu ostatnich 3 lat wybudowano kilkaset nowych mieszkań
W Nysie w ciągu ostatnich 3 lat wybudowano kilkaset nowych mieszkań Archiwum/Zdjęcie ilustracyjne
Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa Opolskie, czyli rządowo – samorządowa spółka, wystąpiła do władz Nysy o ustalenie lokalizacji nowego osiedla mieszkaniowego na 350 mieszkań. SIM chce je zbudować na terenie dawnego poligonu.

Nowe osiedle ma się znaleźć na wschód od ulicy Orląt Lwowskich w Nysie, na terenie dawnego poligonu.

W 2015 roku władze miejskie uchwaliły dla tego terenu plan przestrzennego zagospodarowania, przewidujący tu budowę tylko domów jednorodzinnych o wysokości do 8 metrów. SIM chce tu jednak zbudować 8 bloków mieszkalnych o wysokości ponad 13 metrów oraz trzy parterowe budynki usługowe i handlowe, w tym budynek oświatowy do opieki nad dziećmi do 3 lat.

Ponieważ te zamierzenia są sprzeczne z obowiązującym planem przestrzennym, SIM wystąpił o ustalenie lokalizacji na podstawie specjalnych rozwiązań tzw. Lex Deweloper. We wniosku spółka dowodzi, że projekt spełnia wszystkie wymagania ustawy. Rada Miejska musi rozpatrzyć wniosek w ciągu 2 miesięcy, a więc decyzja zapadnie jeszcze w czasie wakacji.

Według koncepcji przygotowanej przez nyskiego architekta Tomasza Grębskiego, nowe osiedle ma mieć ok. 350 mieszkań o łącznej powierzchni do 22 tysięcy metrów kwadratowych. Pięć budynków będzie posiadało podziemne garaże (w sumie 160 miejsc parkingowych).

Poza tym 470 miejsc parkingowych przewidziano na terenie osiedla przy wewnętrznych drogach. Mieszkańcy parteru mają mieć indywidualne ogródki, ale przewidziano też teren na działki, place zabaw dla dzieci i boisko sportowe.

W lutym tego roku burmistrz Nysy wydał inwestycji decyzję środowiskową, która potwierdza, że osiedle nie będzie negatywnie oddziaływać na środowisko.

SIM Opolskie powstało w 2021 roku z udziałem 12 gmin Opolszczyzny i Krajowego Zasobu Nieruchomości. Jej prezesem jest Bogdan Wyczałkowski, jednocześnie prezes Agencji Rozwoju Nysy. W planach spółki jest budowa 1,5 tysiąca mieszkań we wszystkich gminach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sukces Neuralink - pacjent steruje komputerem siłą myśli

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Bloki na terenie dawnego poligonu w Nysie. Jest wniosek o lokalizację w mieście kolejnego osiedla na około 350 mieszkań - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na nysa.naszemiasto.pl Nasze Miasto