Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Rok 2022 był przełomowy dla Nysy? Dzieci rodzi się mało, ale w Nysie osiedla się tu więcej ludzi. Dzięki nowym mieszkaniom

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Jak informuje burmistrz Nysy Kordian Kolbiarz, w Nysie osiedla się coraz więcej ludzi. To efekt miedzy innymi prorodzinnej polityki władz miejskich.
Jak informuje burmistrz Nysy Kordian Kolbiarz, w Nysie osiedla się coraz więcej ludzi. To efekt miedzy innymi prorodzinnej polityki władz miejskich. Archiwum/Krzysztof Strauchmann
Miejska polityka wsparcia rodzin, budownictwa i miejsc pracy daje w Nysie efekty. Burmistrz miasta Kordian Kolbiarz informuje, że przybywa ludzi, którzy przeprowadzili się do jego miasta.

- Prawie połowa podań o mieszkanie w bloku budowanym przez miejską spółkę w Nysie została złożona przez osoby spoza gminy Nysa – poinformował radnych burmistrz Nysy Kordian Kolbiarz.

- Mieszkania są ogromnym magnesem, który sprawia, że coraz więcej ludzi chce u nas zamieszkać – mówił na sesji 7 czerwca burmistrz Kordian Kolbiarz. – Do mieszkań w oddawanym niebawem bloku przy ul. Kramarskiej wniosków jest prawie dwa razy więcej niż mieszkań. To, co robimy, zdaje egzamin. Ściągamy ludzi.

W gminie Nysa wzrosła liczba pracujących. Na każdy tysiąc mieszkańców pracuje obecnie 213 osób. O napływie nowych mieszkańców świadczą także dane oświatowe. Jak mówi burmistrz Kolbiarz, ok. 20 procent dzieci, idących do klas pierwszych we wrześniu, urodziło się poza gminą Nysa i trafiło tu razem ze swoimi rodzicami. Szczegółowe dane na ten temat będą gotowe na początku nowego roku szkolnego.

- Coraz więcej rodzin chce mieszkać i mieszka w Nysie – informował radnych burmistrz Kolbiarz. – Inwestuje u nas coraz więcej firm z zewnątrz, są to deweloperzy, firmy usługowe, restauracje. Mam nadzieję, że jeszcze w tym roku do gminy wejdzie jeden, a może dwóch mocnych inwestorów.

Dużym motorem jest zakład belgijskiej firmy Umicore, produkujący elementy katodowe do akumulatorów w autach elektrycznych. Firma przygotowuje się do budowy drugiego takiego zakładu, także w Radzikowicach pod Nysą, w specjalnej strefie ekonomicznej. Prywatna firma deweloperska kończy budowę osiedla na 400 mieszkań, część bloków jest już zasiedlona.

Miejska spółka SIM Nysa kończy budowę jednego bloku i zabiera się za kolejny przy ul. Wałowej. SIM Opolskie Południe, w którym Nysa ma 40 procent udziału, chce budować osiedle na kilkaset mieszkań i domów w rejonie ul. Orląt Lwowskich. Rozwija się nyska Akademia Nauk Stosowanych, które chce budować wydział techniczny.

Wysokie wskaźniki rozwoju w Nysie

O tym, że gmina Nysa ma bardzo dobre wskaźniki rozwojowe, świadczy też porównywarka danych, uruchomiona niedawno przez Związek Miast Polskich. Na podstawie baz danych ZUS, GUS czy Ministerstwa Finansów można sprawdzić pozycję każdej gminy w Polsce, na tle gmin o podobnej wielkości i charakterze. W swojej kategorii na 37 miejscowości Nysa ma stosunkowo wysoki i rosnący wskaźnik rozwoju ogólnego. Poprawia się ład i struktura przestrzenna gminy, rośnie potencjał gospodarczy, poprawia się sytuacja materialna mieszkańców.

Problemy są natomiast z rynkiem pracy i kwalifikacjami siły roboczej oraz z demografią. Według GUS faktycznie przybywa migrujących z kraju do Nysy (w 2021 roku osiedliło się tu 706 osób, w 2020 roku 585), ale biorąc pod uwagę drastyczny spadek urodzin i wzrost zgonów, w 2021 roku w gminie Nysa i tak ubyło ponad pół tysiąca ludzi.

Porównywarka nie dysponuje jeszcze danym za rok 2022.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rok 2022 był przełomowy dla Nysy? Dzieci rodzi się mało, ale w Nysie osiedla się tu więcej ludzi. Dzięki nowym mieszkaniom - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na nysa.naszemiasto.pl Nasze Miasto