Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tężnia solankowa w Głuchołazach już przyjmuje kuracjuszy. Jest czynna bezpłatnie dla wszystkich szukających zdrowia

Krzysztof Strauchmann
Tężnia solankowa w Głuchołazach.
Tężnia solankowa w Głuchołazach. Krzysztof Strauchmann
Wejście do tężni w Głuchołazach jest bezpłatne. W zimie obiekt będzie wyłączany z eksploatacji. Jak zapowiada starosta w sąsiednim parku powstanie też drewniany taras z leżakami oraz woliery z ptakami.

Kilkaset osób przyszło w środę na uroczyste otwarcie pierwszej na Opolszczyźnie tężni solankowej w Głuchołazach. Jest czynna bezpłatnie dla wszystkich szukających zdrowia i wypoczynku.

Wieża znajduje się przy ul. Lompy, w zdrojowym parku, tuż obok szpitala pulmonologicznego. W pobliżu jest też wygodny parking obok szpitala MSWiA. Budowlę za ok. miliona złotych zamówił powiat nyski jako jedną z atrakcji turystycznych regionu.

- Mamy w Polsce dwie najwyższe tężnie w Europie: w Głuchołazach i Ciechocinku - komentował na otwarciu starosta nyski Czesław Biłobran. - Nasza jest także wieżą widokową. Godzina przebywania w pobliżu tężni w pogodny dzień daje taki efekt jak trzy dni leżenia na plaży nad morzem. Obiekt wykonała z modrzewiowego drzewa ekipa góralskich cieśli. Problemem było znalezienie drzewa odpowiedniej grubości. Budowla ma pięć tarasów zbudowanych wokół rdzenia z faszyny, po którym z wysokości kilkunastu metrów spływa solanka z solą morską. Koszt uzupełniania solanki, to rocznie ok. 25 tys. zł. Będzie go ponosił budżet powiatu. Inhalacje są najbardziej skuteczne w słoneczne i przewiewne dni

- Tężnie solankowe są wykorzystywane do leczenia chorób przewodu oddechowego, głównie zapalenia oskrzeli czy przewlekłej obturacyjnej choroby płuc i rozedmy płuc - mówi dr Zygmunt Konieczny, ordynator oddziału pulmonologicznego w Głuchołazach. - Pozytywnie wpływają na sprawność nabłonka dróg oddechowych, na usuwanie wydzieliny, poprawę układu odpornościowego. To leczenie przydatne i skuteczne.

Wejście do tężni jest bezpłatne. W zimie obiekt będzie wyłączany z eksploatacji. Jak zapowiada starosta w sąsiednim parku powstanie też drewniany taras z leżakami oraz woliery z ptakami.

OPOLSKIE INFO - 29.06.2018

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na nysa.naszemiasto.pl Nasze Miasto