Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Urzędnicy z mieszkańcami zastanawiają się, jak zrewitalizować Nysę

Fabian Miszkiel
Fabian Miszkiel
Okrągła suma liczona w milionach złotych przeznaczonych na rewitalizację zniszczonych obszarów może spłynąć do Nysy z kasy marszałka województwa.

Za unijne pieniądze w latach 2017-2020 swoje oblicze mogą zmienić miejskie kąpielisko przy ul. Ujejskiego, Reduta Kapucyńska i budynek administracyjny na terenie byłej Fabryki Samochodów Dostawczych, nyskie śródmieście oraz forteczna sucha fosa. To właśnie te tereny zostały wskazane jako zdegradowane i wytypowane do Gminnego Programu Rewitalizacji Nysy.

- Konsultacje już się rozpoczęły - mówi Anatol Bukała, naczelnik wydziału pozyskiwania funduszy urzędu miejskiego w Nysie. W tym tygodniu odbył się spacer studyjny, którego trasa wiodła od urzędu miejskiego przez rynek do terenów FSD. Podczas niego mieszkańcy Nysy mieli okazję zgłaszać swoje koncepcje na rewitalizację i przedstawić je w terenie.

- Było wiele sugestii związanych z funkcjonowaniem rynku i przepływem przez niego ludzi i samochodów - mówi Anatol Bukała. - Jesteśmy z mieszkańcami zgodni co do tego, żeby ograniczyć w rynku ruch, a z placu między bazyliką a ratuszem uczynić miejsce spotkań.

Nie precyzuje jednak, jak miałoby ono wyglądać.
- Póki co jest to wstępna koncepcja. Szczegóły będziemy opracowywali właśnie teraz przed terminem składania wniosków do programu - tłumaczy.

Wnioski są na różnym etapie zaawansowania. Jedne bardziej szczegółowe, inne mniej. Więcej naczelnik Bukała mówi na temat Reduty Kapucyńskiej i budynku administracyjnego na terenie byłej FSD. Tam w przyszłości , po rewitalizacji, miałby się przenieść Dom Dziennego Pobytu, który obecnie zajmuje willę przy ul. Bohaterów Warszawy. Swojej funkcji ma nie zmienić miejskie kąpielisko przy ul. Ujejskiego, ale za to stać się bardziej przyjazne dla odwiedzających.

- Na terenie niecki kąpieliska chcielibyśmy umieścić zjeżdżalnie, wydzielony trapowy basen o wymiarach olimpijskich - mówi Mirosław Aranowicz, dyrektor Nyskiego Ośrodka Rekreacji, któremu podlega kąpielisko miejskie. - Tam będzie wydzielona strefa sportowa. Do tego jeszcze boiska bo piłki siatkowej i sztuczne korty tenisowe. Koncepcja dopuszcza też możliwość postawienia budynków hotelowo-konferencyjnych.

Przyjęte wnioski będą składane do urzędu marszałkowskiego w Opolu na początku 2017 roku. Potem czeka je półroczna weryfikacja.

Można zgłaszać swoje pomysły
Mieszkańcy swoje propozycje na rewitalizację Nysy będą mogli składać jeszcze w urzędzie miejskim 28 września. O godzinie 15 w sali nr 200 zaczną się warsztaty, które będą m.in. okazją do prezentacji własnych pomysłów. a

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nysa.naszemiasto.pl Nasze Miasto