Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zimorodek – piękny samotnik, który zostaje z nami na zimę. Trudno go wypatrzyć, ale warto spróbować

Justyna Madan
Justyna Madan
Zimorodek to piękny ptak, ale chociaż kolory jego piór są intensywne, wcale nie jest łatwo go dostrzec.
Zimorodek to piękny ptak, ale chociaż kolory jego piór są intensywne, wcale nie jest łatwo go dostrzec. pixabay.com
To jeden z tych ptaków, którego znamy z nazwy, ale na żywo właściwie niewiele osób miało okazję zobaczyć go na żywo. A już na pewno nie przypadkowo. Część zostaje w Polsce na zimę, żyje w pobliżu zbiorników wodnych. Rozmiarami niewielki, można śmiało powiedzieć, że jest jednym z piękniejszych ptaków w Polsce. Jednak nawet zimą dostrzeżenie tych kolorowych piórek to nie lada sztuka. Mogą pomóc informacje na jego temat.

Spis treści

- To niewielki ptak, jednak bardzo charakterystycznie ubarwiony i wydaje się „nie pasować” do ptasiej kolorystyki, którą możemy spotkać wśród krajowych gatunków. Błękitny grzbiet i szmaragdowe boki ciała, kontrastujące z pomarańczowym brzuchem, sprawiają, że przyciąga nasz wzrok. Najpierw zazwyczaj go słyszymy, później obserwujemy jak szybko przemyka nad powierzchnią wody – wyjaśnia Park Narodowy „Bory Tucholskie”.

Zobacz: Ciekawostki o zimorodkach

Co z zimą ma wspólnego zimorodek?

Odpowiedź jest prosta – właściwie nic. Nazwa tego ptaka nie wywodzi się od pory roku, a od umiejętności, którą ma niewiele ptaków. Istnieje hipoteza, że pierwotnie było to nie zimorodek, a ziemiorodek. Wzięło się to od gniazd, które te ptaki potrafią na kształt nor wykopać w skarpach ziemi. Poza zimorodkiem potrafią to robić jeszcze tylko żołny i jaskółki brzegówki.

- Mimo pozornych podobieństw nora zimorodka jest tak charakterystyczna, że nie sposób jej pomylić z pozostałymi gatunkami. Jej wlot ma kształt owalny, zbliżony do gruszki o dłuższej średnicy w pionie od 6-10 cm. W przeciwieństwie do niego otwór nory brzegówki jest elipsoidalny o dłuższej średnicy w poziomie a otwór nory żołny jest okrągły – wyjaśnia Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu.

Łatwo jest rozpoznać, że nora jest zajęta. Wlot obielony jest odchodami. I mówiąc wlot, mówimy o obrębie nawet 3 metrów wokół. Ponadto w pobliżu takiego gniazda znajdziemy też skorupki jajek. A od wlotu do wnętrza nory prowadzą dwa, równolegle biegnące po podłoży rowki. Taką ścieżkę udeptują sobie zimorodki w drodze do swojego domu. A jeśli to nam nie wystarcza, obecność ptaków zdradzi silny, rybi fetor dobywający się z nory.

Lubią mieszkać w pięknym otoczeniu

Zimorodki nie budują swoich gniazd byle jak i byle gdzie. Zanim zabiorą się do budowy, najpierw analizują wiele czynników. - Jednym z nich jest ekspozycja, czyli wystawa norki na konkretny kierunek świata. Zdecydowana większość par preferuje kierunki północne, co może mieć związek z intensywnością działania czynników erozyjnych (nasłonecznienie, wiatr, opady) – wyjaśnia RDLP w Poznaniu.

Zalesione skarpy, burty brzegowe i bezpośrednie sąsiedztwo wody to warunek konieczny. Najchętniej wolno płynąca rzeka lub jezioro, ale tylko, jeśli woda jest czysta i przejrzysta i można w niej znaleźć niewielkie ryby.

A jak już sobie taki pięknie położony, elegancki domek zbudują to rozmnażają się w nim na potęgę. - Jest to jakby zrozumiałe, biorąc pod uwagę olbrzymi wskaźnik śmiertelności młodych i dorosłych, związany z warunkami atmosferycznymi jak i wybranym „zawodem nurka”. Jest jednak coś w tej strategii niezwykle charakterystycznego tylko dla tego gatunku. Zimorodki potrafią prowadzić dwa lęgi jednocześnie – zauważa RDLP w Poznaniu.

Źródło: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu, Park Narodowy „Bory Tucholskie”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zimorodek – piękny samotnik, który zostaje z nami na zimę. Trudno go wypatrzyć, ale warto spróbować - Strefa Agro

Wróć na nysa.naszemiasto.pl Nasze Miasto