Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Noc Muzeów w Nysie 2023. Tłumy mieszkańców odwiedziły Muzeum Powiatowe w Nysie. Był koncert i otwarcie niezwykłej wystawy

Anna Gryglas
Anna Gryglas
Spore zainteresowanie wzbudzała wystawa "Nitką malowane".
Spore zainteresowanie wzbudzała wystawa "Nitką malowane". Anna Gryglas
Ekscytująca, ekskluzywna, oryginalna - tak swoją wizytę w Muzeum Powiatowym w Nysie określali mieszkańcy, którzy zdecydowali się na zwiedzanie placówki z okazji Europejskiej Nocy Muzeów.

Europejska Noc Muzeów (Long Night of Museums) to impreza, na którą co roku z niecierpliwością czekają miłośnicy sztuki, kultury i historii w całej Europie. W imprezie, w całej Europie, bierze udział blisko 1200 muzeów w 120 miastach.

Idea jest taka, że przez całą noc, chętni mogą odwiedzać instytucję kultury i podziwiać jej eksponaty za darmo.Celem wydarzenia jest promocja kultury i zachęcenie ludzi do częstszego odwiedzania placówki.

W celebrowanie tegorocznej Nocy Muzeów włączyło się także Muzeum Powiatowe w Nysie.

W nocnym zwiedzaniu wzięło udział wielu mieszkańców. Do muzeum, mimo później pory przychodziły całe rodziny.

- To świetny pomysł. W nocy wszystko wygląda inaczej, bardziej tajemniczo. Najbardziej zainteresowała nas wystawa „Nitką malowane” – mówi pani Dorota z Nysy, która do muzeum przyszła z córkami Magdą i Sarą.

Pani Anna z kolei zwracała uwagę na fakt, że choć w muzeum była wiele razy, to taka nocna odsłona pozwala zobaczyć wszystko w innym świetle.

– Jest w tym jakaś magia. Odwiedzanie muzeum w nocy ma w sobie coś ekscytującego i ekskluzywnego. Czujemy się tak jakby wystawy otwarto specjalnie dla nas – mówiła nam nysanka.

Tegoroczna edycja imprezy była w Nysie wyjątkowa także z jeszcze jednego powodu. A było nim otwarcie wystawy „Świat Biskupów Wrocławskich Książąt Nyskich", którą muzeum szykowało od dwóch lat.

- Prezentowana wystawa jest próbą ukazania najświetniejszego okresu w dziejach miasta, kiedy zyskało ono miano "Śląskiego Rzymu". Osią ekspozycji jest sztuka baroku, jednakże historia Nysy została ukazana także poprzez poszczególne eksponaty począwszy od średniowiecza po XIX wiek - informuje Ewelina Kwiatkowska z Muzeum Powiatowego w Nysie, kuratorka wystawy.

Wystawa czasowa „Świat Biskupów Wrocławskich Książąt Nyskich wpisuje się także w obchody 800. rocznicy nadania praw miejskich Nysie.

Co ważne to pierwsza tak duża wystawa, która obejmuje ponad 630 m2 powierzchni. Na wystawie udało się zgromadzić 162 eksponaty – 94 ze zbiorów własnych Muzeum Powiatowego w Nysie, oraz 68 wypożyczonych z instytucji muzealnych, naukowych i kościelnych (Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Muzeum Archidiecezjalne we Wrocławiu, Muzeum Diecezjalne w Opolu, Archiwum Państwowe w Opolu, Skarbiec św. Jakuba bazyliki mniejszej pw. św. Jakuba Apostoła i św. Agnieszki w Nysie, kościół pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Nysie, Vlastivědné muzeum Jesenicka w Czechach).

Aby ją zaprezentować w holu muzeum powstała specjalna ściana ekspozycyjna, która stworzyła nową galerię obrazów przeznaczoną do prezentacji pierwotnego wyposażenia refektarza dawnego kolegium jezuickiego w Nysie (dziś aula I. L.O. Carolinum im. Jana III Sobieskiego w Nysie).

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nysa.naszemiasto.pl Nasze Miasto