Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Nowy Sąd Rejonowy w Nysie to będzie budynek XXI wieku. Wiceminister Kowalski: Zainwestowaliśmy w Nysie blisko 100 milionów złotych

Anna Gryglas
Anna Gryglas
W poniedziałek (2 października) na placu budowy nowej siedziby Sądu Rejonowego w Nysie przy ul. Szopena odbyła się uroczystość podpisania aktu erekcyjnego pod budowę budynku dla Sądu Rejonowego w Nysie.
W poniedziałek (2 października) na placu budowy nowej siedziby Sądu Rejonowego w Nysie przy ul. Szopena odbyła się uroczystość podpisania aktu erekcyjnego pod budowę budynku dla Sądu Rejonowego w Nysie. AG
W poniedziałek (2 października) na placu budowy nowej siedziby Sądu Rejonowego w Nysie przy ul. Szopena odbyła się uroczystość podpisania aktu erekcyjnego pod budowę budynku dla Sądu Rejonowego w Nysie.

W poniedziałek (2 października) na placu budowy nowej siedziby Sądu Rejonowego w Nysie przy ul. Szopena odbyła się uroczystość podpisania aktu erekcyjnego pod budowę budynku dla Sądu Rejonowego w Nysie.

Dokument na którym swoje podpasły złożyli:

 • Janusz Kowalski, wiceminister rolnictwa,
 • Artur Moneta, dyrektor Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu,
 • Elżbieta Korzydło-Widocka, prezes Sądu Rejonowego w Nysie
 • Elżbieta Chrobak, dyrektor Sądu Rejonowego w Nysie
 • przedstawiciel inwestora

Nowoczesny budynek w centrum Nysy przy ul. Chopina będzie kosztował 48,8 miliona złotych. Prace prowadzi konsorcjum firm MTM Budownictwo z Tarnowa oraz PBO Śląsk z Sosnowca.

- To będzie sąd na miarę XXI wieku przede wszystkim z punktu widzenia obywatela do wymiaru sprawiedliwości. Pojawi się kompleks obsługi interesanta, ruch w obiekcie będzie separowany, zapewniony zostanie dostęp do sal rozpraw, do przewodniczących wydziałów, do prezesa, do dyrektora w sposób selekcjonowany i bezpieczny - powiedział Artur Moneta, dyrektor Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu, który w imieniu Ministerstwa Sprawiedliwości jest inwestorem nyskiego gmachu.

Co ważne w nowym gmachu pojawi się aż 13 sal rozpraw.

- Zapewni to prawidłowe funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości, tak żeby, w miarę możliwości sędziów, nie trzeba było czekać na wolną salę rozpraw - dodaje dyrektor Moneta.

Janusz Kowalski, wiceminister rolnictwa, który był obecny podczas uroczystości podkreślał, ze sąd to kolejna inwestycja wymiaru sprawiedliwości w Nysie.

- To jest wielki dzień dla Nysy, wielki dzień dla wymiaru sprawiedliwości. Drugi największy sąd rejonowy na Opolszczyźnie będzie perełką architektoniczną. Ministerstwo Sprawiedliwości zainwestowało w infrastrukturę Nysie w sumie w blisko 100 milionów złotych mówił Janusz Kowalski przypominając, że oprócz sądu, w Nysie rozbudowuje się także zakład karny.

Nowy budynek, co jeszcze wiemy?

 • powierzchnia nowej siedziby sądu ma przekroczyć nieco 6 tysięcy metrów kwadratowych,
 • samych sal rozpraw będzie 13,
 • miejsc parkingowych będzie 56,
 • budynek ma powstać według bardzo nowoczesnego projektu, wybranego w drodze konkursu,
 • wykonawca prac budowlanych ma jednak dodatkowo dokonać zmian i „optymalizacji” w projekcie, aby ograniczyć koszty budowy i późniejszej eksploatacji.
 • choć prace mają się zakończyć we wrześniu 2025 roku, nieoficjalnie mówi się, że gmach zostanie oddany do użytku kilka miesięcy szybciej

Prace prowadzi konsorcjum firm MTM Budownictwo z Tarnowa oraz PBO Śląsk z Sosnowca. Pierwsza firma jest już mieszkańcom Nysy znana, bo budowała tu halę widowiskowo – sportową oraz jedno z osiedli mieszkaniowych.

Oferta konsorcjum była najtańszą w gronie trzech oferentów, a przetarg, który w końcu wyłonił wykonawcę był trzecim z kolei. Wcześniej wykonawcy domagali się większych pieniędzy, niż resort sprawiedliwości mógł przeznaczyć na ten cel

Przymiarki do budowy nowej siedziby sądu w Nysie trwają już od lat 60. Obecnie wydziały sądu są rozproszone w trzech miejscach w Nysie. Dwa przedwojenne budynki są ciasne i niedostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Sędziowie pracują po 2- 3 osoby w jednym pokoju, a kuratorzy nawet po 10 osób.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sukces Neuralink - pacjent steruje komputerem siłą myśli

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nysa.naszemiasto.pl Nasze Miasto